Kurumaya mahkum bırakılmış göller için neler yapılabilir?

Göllerimiz her geçen gün daha da kuruyor. Sahip olduğumuz bu doğal güzellikler her geçen gün elimizden gidiyor. Peki, bizler neler yapabilir bu konu hakkında.

Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış göller için yapılabilecek en iyi şey, gölü besleyen akarsuları serbest bırakmaktır. Uzun sürebilir ama göl kendine gelecektir. Çoğu gölü besleyen akarsular, tarım ve sulama için kesiliyor. Yetmiyor barajlar inşa ediliyor. Bu da suları tutuyor. Haliyle göl beslenemiyor. Kurumanın en büyük sebepleri bunlardır.

Hiçbir şey yapılmazsa bile içindeki hayvanlar başka bir sulak alana aktarılabilir.

Kesinlikle o gölün beslendiği akarsuları bırakarak bu sorunu çözebiliriz her elimizi sürdüğümüz yeri mahfedip tüketip bırakıyoruz daha düzgün ve daha doğaya saygılı olmamız gerek.

benim fikrim bu tür güzellikler yenilenebilir kaynaklar olmadığından tamamıyla kapatılmalı sadece hayvanlar için yaşam alan sahiplik etmeli göllerden,akarsularda vb. Kaynaklardan hiç bir şekilde yararlanmamalıyız enerji üretimi vesaire şeyler için.Bu şekilde yaptığımız tüm haraketler o gölün “buna aslında doğa da diyebilirim” dengesini geri dönülemez biçimde bozuyor .

Herkesin yapabileceği bir şey var aslında dünyanın dengesini bozacak işlemlerden uzak kalmak gibi.

göllerin kurumaması için az su tüketen bitkiler yetiştiriliyormuş. bu ne kadar etkilidir bilinmez ama daha büyük şeyler yapılmalıdır. eğer göl kurumuşsa oralar çok fazla değerlenebilir. farklı şeyler yapılabilir.

Küresel ısınma, kaçak kuyular ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle göllerimiz kuruyor bunun önüne geçilmesi için;
Su kullanımını azaltmak
Suyu boşa akıtmamak
İhtiyacımız olan kadarını kullanmak.
image">image

Suda tasarruf yaparak oraya su yollayabilir


Öncelikle kaynakları zenginleştirilebilir. Bunun dışında bilinçsiz sulama ve kirlenmenin önüne geçilerek de o göller kurtarılabilir. Ekolojik felaketler de bunu tetikler.

Boşa giden yağmur suları göllere yönlendirilerek alt yapı çalışmalarıyla bu durum çözülebilir.