Kuşlar neden ıslanmaz?

Kuşların tüyleri neden ıslanmaz? Bunun sebebi nedir?

Kuşlarda bulunan Uropygial bez olarak adlandırılan anal bir bez vardır. Bu bez kuşların kuyruk kısmında bulunur ve yağlı bir sıvı salgılar. Kuşlar bu sıvıyı gagası yardımıyla tüyleri olmak dahil bütün vücuduna sürer. Yoğun bir şekilde yağ içeren bu sıvı bir nevi su yalıtımı sağlar. Böylelikle kuşlar ıslanmaz.

Kuşlarda bulunan anal bir bez vardır. kuşların kuyruk kısmındadır ve yağlı bir sıvı salgılar. Kuşlar bunu gagası yardımıyla bütün vücuduna sürer. Bu yüzden ıslanmaz.

Çoğu kuş çoğunlukla su geçirmezdir. Tüyleri, diş bezlerinden alınan yağ ile birleştiğinde, onları oldukça su geçirmez tutar.


Kuşların kuyruklarının hemen üzerinde bir yağ kesesi bulunur. Kuşlar sürekli gagalarıyla keseden yağı alıp tüylerine sürerler ve bu şekilde bakımlarını yaparlar. Bu biraz kedilerin tüylerini yalayıp kendilerini temizlemesine benzer. Bu şekilde yağlanıp düzeltilen tüylerin üzerine su geldiği zaman bulaşmadan akıp gider.

Tüyleri diş bezelerindeki yağlar ile birleştiğinden su geçirmezdir.

Kuşlar gagalarında ürettikleri yağı alarak tüylerine sürer. Buda suyun yağı geçerek tüylere ulaşmasını engeller. Kuş tüyleri suya dayanıklıdır.

">

Bu sorunun cevabını kuş tüyü morfoloji ile açıklamak mümkündür. Kuşlarda tüyler, yağ ile kaplı dermis tabakasındaki tüy keseciklerinde yer alır. Dermis tabakasındaki yağ yoğunluğu fazladır. Bunun sebebi kış aylarında ısı izolasyonunu sağlamaktır. Bu durum özellikle soğuk iklimlerde yaşayan kuşlar için oldukça önemlidir. Zaten onların yağ tabakası çok daha fazladır. Ayrıca bu yağ tabakaları tüylerin köklerini sağlamlaştırarak bir besin deposu görevini görür. Temelde protein yapısına sahip olan tüylerin ana maddesi keratin denilen maddedir. Kuşlardaki bir diğer hayati nokta sıvı kaybını ve tüylerin birbirine yapışmasını önlemek amacıyla ter bezlerinin olmayışıdır. Evet doğru okudunuz. Kuşlarda ter bezleri bulunmaz. Ter bezi yoktur fakat “Uropygial bez” (preen gland) olarak adlandırılan anal bir bez vardır. Bu bez kuyruk kısmında bulunur ve yağlı bir sıvı salgılar. Kuş bu yağ içerikli sıvıyı gagasıyla alır ve en başta tüyleri olmak üzere vücudunun her yerine sürer. Uropygial bezden salgılanan bu yağlı sıvı tüylerin su geçirmez olmasını sağlar. Bir nevi su yalıtımı yapmış olur. İşte kuşların ıslanmamasının sebebi bu bezden salgılanan yağ yoğunluklu sıvı ve kuşun bu sıvıyı vücudunun her yerine sürmesidir.

çünkü gagalarında ürettiği yağı tüylerine sürerler.

Kuşlar Neden Islanmaz?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601654738-254678-31125701-900x540.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601654738-254678-31125701-900x540.jpeg) Bu sorunun cevabını kuş tüyü morfoloji ile açıklamak mümkündür. Kuşlarda tüyler, dermis tabakasındaki tüy keseciklerinde bulunur. Dermis tabakasındaki yağ yoğunluğu fazladır. Bunun sebebi kış aylarında ısı izolasyonunu sağlamaktır. Bu durum özellikle soğuk iklimlerde yaşayan kuşlar için oldukça önemlidir. Zaten onların yağ tabakası çok daha fazladır. Ayrıca bu yağ tabakalarının tüy köklerini sağlamlaştırmak ve besin deposu olmak gibi işlevleri de vardır. Kuşlarda ter bezleri bulunmaz. Bunun sebebi sıvı kaybını ve tüylerin birbirine yapışmasını önlemektir. Kuşlarda ter bezlerinin bulunmaması hayati bir noktadır. Ter bezi yoktur fakat “Uropygial bez” _(preen gland)_ olarak adlandırılan anal bir bez vardır. Bu bez kuyruk kısmında bulunur ve yağlı bir sıvı salgılar. Kuş bu sıvıyı gagasıyla alır ve tüyleri de dahil vücudunun her bir noktasına sürer. Uropygial bezden salgılanan bu yağlı sıvı tüylerin su geçirmez olmasını sağlar. Bir nevi su yalıtımı yapmış olur. İşte kuşların ıslanmamasının sebebi bu bezden salgılanan yağ yoğunluklu sıvı ve kuşun bu sıvıyı vücudunun her yerine sürmesidir.

bu bazı kuşların deri yapılarının bir özelliğidir.Bu yapıdan yola çıkarak insanlar da su tutmayan kumaş yapmışlardır

tüğlerindeki yağlar sayesinde kuşlar genelde ıslanmazlar yani su oraya girer tüğün üzeirne girer şıp diye aşağı düşer