Kutup yıldızı nasıl bulunur?

Kutup yıldızı nasıl bulunur? Kutup yıldızıyla nasıl yön buluruz?

Kutup yıldızı zifiri karanlıkta parlayan yıldıza kutup yıldızı denir ve kutup yıldızının olduğu taraf dogudur

Kutup yıldızını bulmak için Büyük Ayı, Küçük Ayı, Cassiopeia gibi takımyıldızların kullanarak bulabiliriz en kolay yöntem Büyük ayı takım yıldızından faydalanmaktır. Bu takım yıldızı bir cezveye benzemektedir. Cezvenin ön tarafındaki iki yıldız arasındaki mesafenin yaklaşık beş katı kadar bir mesafede en parlak yıldız kutup yıldızıdır. Diğer yöntem Küçük Ayı Takımyıldızının kuyruğundaki yıldızlar takip edilerek de bulunabilir. Ayrıca Kutup Yıldızı, Büyük Ayı takım yıldızı ile ve 5 yıldızdan oluşan ve M harfine benzeyen Cassiopeia takım yıldızı arasında bulunur.
">

  • ">
  • Gökyüzünde en parlak yıldızlar arasında yer almaktadır. Küçük Ayı Takımyıldızı’nın kuyruğundaki yıldızlar takip edilerek bulunmaktadır.

    Küçük Ayı takım yıldızının kuyruğundaki en son yıldızdır. Bilinenin aksine parlak bir yıldız değildir. Dünyanın dönme ekeseninde bulunduğu için konumu dünyaya göre değişmez ve dünyadan görünen bölgelerinde daima kuzeyi gösterir. Pusula ile nasıl yön tayin ediliyorsa Kutup Yıldızı ile de o şekilde edilir.

    kutup yildizini gokyuzunde bulabilmek icin daha parlak bir desen,olan Buyuk Ayi, takimyildizini rehber olarak kullaniriz.