Kuymak için illa ona özel peyniri mi gerekiyor?

Kuymak yapmak için illa ona özel peynir mi gerekir? Başka peynirlerden de yapılamaz mı kuymak? Hangi peynir kullanılmalıdır?

Kuymak için peynirin eriyerek kıvama gelmesi lezzetin temelini oluşturduğu için köy peyniri, çeçil peyniri yada kaşar peyniri olması gerekmektedir. Bunun dışında olması gerek asıl malzeme ise mısır unu peynirden bile önemli olmaktadır.

Kuymak için özel peynir kesinlikle gereklidir. Marketten aldığınız kasarla da yaparsiniz ama koyden alinan peynirle yaptığınız gibi tadi güzel olmaz.

Kuymak için illa ki köy peyniri gerekmektedir. Kaşar peyniri ile de yapılınca peyniri sünüyor ama kolot peyniri ayrı bir lezzet ve kıvam katıyor. Hem artık kolot peyniri BİM’lerde bile satılıyor.

Kuymak yapabilmek için kaşar da yeterli olabiliyor ama kuyamğın hakkını vermek için trabzon tereyağı ile muhakkak kolot peyniri kullanmak gerekiyor. Yöresel marketlerd bu peyniri bulmak mümkün.

uzayan bir peynir olsa da olur. yani Trabzon’da mı ne kolot peyniri kullanıyorlar. Rize’de telli peynir kullanılıyor. yani İstanbul gibi büyükşehirlerdeyseniz kaşar peyniri de kullanabilirsiniz. ben kaşar peyniriyle de denedim, oluyor. 2 kaşık mısır unu kullanıyorsanız da 250 gram peynir kullanmanız gerekecek. o kadar bol kullanılıyor yani.

Kuymak için kaşar peyniri de alternatif olarak tercih edilebilmektedir. Kolot peyniri olmadan da bu iş yapılabilmektedir.

Hayır gerek yoktur sadece kullandığımız peynir türüne göre tadında farklılık gösterir.

Biz askerde kuymagı kaşarla yapardık İyice eriyene kadar karıştırıp güzelce sününce yerdik özel peynir kaşar gerektirmez yakmamak lazım biz bir tane yakmıştık çünkü :smiley:

Kuymağın özel peynirini kullanmak önemli yoksa yapılan şey tam olarak kuymak olmaz. Böyle uzadıkça uzamasi için orijinal tarifteki peynir kullanılmalı.

Evet kuymağı tam anlamıyla ve güzel olması için özel peynir gerekiyor. Diğer peynirler aynı özelliği göstermeyebilir. bir yemeğin tarifi değişirse ve malzemesi değişirse güzel olmaz.

Kuymağı kuymak yapan peyniridir. Bundan dolayı tabi ki kuymak için özel, kaliteli bir peynir gerekiyor. Kuymağa tadını da zevkini de veren peyniridir.