Kuzenler arasında kıskançlığa sebep olan nedenler nelerdir?

Kuzenler arasında kıskançlığa sebep olan nedenler nelerdir? Günümüzde bazı Kuzenler birbirini çok severken bazı kuzenler de aşırı birbirine karşı kıskançlık içindeler bunun asıl nedeni nedir?

1 Beğeni

Ailemizde bir kardeşimiz yoksa ve yakınımızda akranımız kuzenlerimiz var ise kardeş gibi geçinme durumu söz konusudur. Her kardeşle de çok iyi geçinemiyor olabiliriz tabi. Özellikle küçük yaşlarda böyle olabilir ama yaş ilerledikçe, özel veya farklı konular araya girmedi ise genelde iyi anlaşılıyor. Kuzenler açısından da bakar isek, kendi ailemizin ve kuzenimizin ailesinin (kim ise artık teyze, amca, dayı, hala) maddi durumları ve çocuklarına sundukları imkanlar aynı olmayabilir. Siz tek çocuk olabilirsiniz, ailenizin imkanı vardır size ona göre para harcama imkanı tanınmıştır, istedikleriniz alınıyordur. Ama diğer yandan kuzeniniz ailenin tek çocuğu olmayabilir, kardeşleri (yani diğer kuzenleriniz) var ise o ailenin imkanları da daha düşük ise sizi kıskanıyor olabilirler. Bu giydiğiniz kıyafet olsun, gittiğiniz okul, tatil, mekan vb. olsun. Sizi güzel/ yakışıklı bulup kendini beğenmiyor olabilir… Aile ilişkileri çok önemlidir. Ne olursa olsun samimi davranarak ailemizdeki her birey ile ilişkilerimizi güçlü tutmayı tavsiye ederim. Kıskançlık konusuna neden olabilecek durumları değerlendirerek bu durumlarda kuzenimizin kötü hissetmesini engelleyecek şekilde davranırsak, onunla iletişim, paylaşım içinde olursak kıskançlık durumunun da ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Kıskanacak kadar içli dışlı olmam kuzenlerle. Bir insan neden kuzenini kıskanır ki.

Aile tarafından biri daha fazla seviliyor daha fazla konuşuluyor ve değer görülüyorsa bundan dolayı bir kıskançlık söz konusu olabilir.

Eğer birinizden biri başarılı, sülalede seviliyorsa ve güzel-yakışıklıysa yada anne babasının durumu daha iyiyse kuzenler arasında kıskançlık durumu görülebilir. Genelde bu ayrı ayrı büyütülen kuzenlerde olabiliyor. Çocukluktan beri beraber büyüyenler genelde küçükken yaşasalar da bu durumu büyüklerinde tamamen can dostu oluyorlar. Tabi genelleyemeyiz ama beraber büyümek bence güzel olurdu. Benimkiler ya benden büyük yada başka ülkedeler yada küs ailelerimiz.

Aile üyelerinin kıyaslama yapması kuzenler arasında kıskançlığa sebep olabilir. Birinin diğerinden daha başarılı olması. Birine daha fazla ilgi gösterilmesi gibi durumlar kuzenler arasında ki kıskançlığı tetikleyen durumlardır.

her insan kendinde bulamadığı şeyleri karşısındaki kişide görüyorsa ve içindede kin öfke duyguları bulunduruyorsa o sırada kıskançlık devreye girer zaten hem boşver kıskansınlar bu onların karakterini düşürürken seninki yücelmiş oluyor :smile:

Kıyaslanmak olabilir normal şartlarda onun başarısıyla veya mutluluğu ile mutlu olmak gerekir, fakat aileler onunla kıyaslayıp seni aşağıladığında kıskançlığa yol açabilir.

annesi babası o kuzenini daha çok seviyodur doğal olarak o kişi de kıskanıyodur kşm kıskanmaz ki zaten.

Bunun asıl sebebi kıyaslanmak olabilir. Hiçbir insan kendisinden üstün olarak gösterilen bir insandan haz etmez.

Bunun nedeni karşı tarafın daha iyi olması olabilir. Ama başka nedenler de olabilir.

Kuzenler arasında kavganın asıl sebebleri kıskançlık çekememezlik olabiliyor. Genellikle ama baba tarafına karşı olan bir geçimsizlik oluyor. Anne tarafıyla olan kuzenlerle samimi olunuyor. Bir de kuzenler arasında bir benzetme olabiliyor yani o bunu yapmış bu bunu yapmış gibi . Akraba arasında kuzenlerle eş dostlarımızla şu günlerde özellikle iyi gecinmemiz lazımm. Dünya işleri için bunca kırgınlığa düşmanlığa değer mi ?

Bence bir kuzen diğer kuzenin ailede daha çok sevildiğini düşenebilir ondan dolayıdır

Akrabalar tarafından birisisnin fazla sevilmesi fazla değer verilmesi kuzenler arasında kıskançlığa neden olabilir

Belki kıyas kiskanmayi gösterir benim kanaatimce

günümüzün şartları ve insanların birilerinin kıyaslanmasını sevmesi. insanlar çok yanlış düşünüyor diyelim ki ahmet diye biri kuzeni dursun olsun, dursun kusursuz bir iş insanı yada öğrenci. ahmetin babası bu duruma çok üzülüyor ve oğluna '‘SÖZDE NASİHAT’ olarak dursun bunu yapmış şunu yapmış onun gibi ol diyor. ama günümüzün gençleri öyle geçler ki her cümleden kendi zararına her şeyi düşünüyorlar. ahmet başarısız oluyor dursun ise daha başarılı. sonuç kıskançlığa hatta ömür boyu küslüğe sebep olabiliyor.

Kuzenler arasındaki kıskançlığın sebebi kesinlikle ailelerdir. Küçük yaşlardan başlayıp çocuklar arasında bir kıyasa sokulurlarsa küçüklükten gelen o yarış hali kıskançlığa sebep olacaktır. Kuzenlerle kardeş gibi büyümek çok güzel bir duygudur. Aileler özellikle dedeler ve babaanneneler-anneanneler bu dengeyi tutturup torunlar arasında ayrım yapmazlarsa kuzenlerin arasında kıskançlık olması çok düşük bir ihtimal olacaktır.

Kuzenler aynı aile içerisinde yaşadıkları için bazı şeylerin karşıdaki kişi de olduğunu görüp kendisinde olmadığını gördüğü zaman kıskanır

aynı soy bağına sahip olup aynı imkanlara sahip olamamaktır. misal kuzeninizin arabası vardır sizin yoktur sizinde olsun istersiniz içten içe ya da kuzeniniz dede babaanne ya da anneanneden yeteri kadar ilgi ve sevgi görüyordur ama siz göremiyorsunuzdur ister istemez içten içe bir özenme ve kıskançlık oluşur çünkü o da torundur sizde torunsunuzdur ama nedenini bilmeksizin o daha değer görüyordur daha seviliyordur

Genelde imkanlardan ve ailelerin davranışlarından kaynaklanmaktadır. Özellikle anne veya baba kendi kardeşleri ile arası iyi değilse bu durum direk olarak kuzen ilişkisine de yansır.