Lahana turşusunun sağlığa faydaları nelerdir?

Lahana turşusunun sağlığa faydaları nelerdir ? Açıklayınız .

Lahana turşusu tadının yanı sıra vücut sağlığına ve cilt güzelliğine olan faydaları ile de oldukça avantajlı bir besindir.B, C, A ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan lahana turşusunun faydaları arasında da bunlar yer almaktadır; kanserli hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olur,kan damarlarındaki tehlikeli kolesterolü yok eder,boşaltım sistemini de düzenler ve böylece mide ülseri ve kolon kanserlerini önler.

Bastan tursu suyu gribi onler gribe karsi iyi gelir lahanin sagliga com faydasi vardir bence vitamin almamiza yardimci olur bol bol yeyin

midedeki fazla asiti yok eder.kolon kanserin önler.Tadıda cok lezzetli bir turşudur.Şöyle açıklayacak olursam C vitamini yönünden birçok sebzeye göre içeriği çok daha kuvvetli olan beyaz lahana enfeksiyonlara karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Beyaz lahananın 100 gramı günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 40ını karşılıyor. Pişirildikçe, bekledikçe ve işlemden geçtikçe C vitamini içeriği azalmasına karşın yine de faydası büyükVe tabiki şu da var İçeriğindeki kükürtlü bileşikler, A, C ve K vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği oldukça güçlü bir sebze olan beyaz lahana pek çok hastalığa karşı koruyucu etki yapar. Ancak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalı. Yine, yapısında bulunan bazı maddeler tiroit bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Bu nedenle hiptiroidisi olan yani tiroitleri az çalışan kişiler tarafından fazla tüketilmemeli. Haftada iki kez tüketilmesi uygundur.

Lahana turşusu göz sağlığı için önemlidir. Lahana turşusu K vitamini içermektedir. Lahana turşusu enfeksiyona iyi gelmektedir. Lahana turşusu eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Lahana turşusu alerji ve tahrişe iyi gelmektedir.

Beyaz lahanada A,B,U,C,E,PP VE şeker bulunur.

Beyaz lahana turşu olarak tüketildiğinde faydası daha da artar.

Beyaz lahana turşusunun faydaları:

oo Kansere karşı koruyucudur.

oo Kan dolaşımını düzenler ve kalp hastalıklarını önleyicidir.

oo Hamilelerin sıklıkla yediği turşu anne karnındaki bebeği beslemekte C vitamini depolamaktadır.

oo Beyin fonksiyonlarını geliştirir.Stresi engelleyicidir.

oo Bağırsak düzenleyicidir.Mide ülserini tedavi eder.

oo Kan şekerini düzenler.

oo Kemikleri güçlü kılar,kemik erimesini geciktirir,koruyucudur.

oo Kan dolaşımını düzenleyerek enerji vericidir.

oo Kas ve kemik ağrılarını hafifletir.

oo Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü kılar.

Lahana antioksidandır bağışıklık sistemini güçlendirir ve metobolizmayı tempolu çalıştırır bağırsakları iyi çalıştırır