Leasing (Finansal Kiralama) Nedir?

Bu hizmet Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanmıştır?

Firmaların ticari ve sınai faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için gereksinim duydukları varlıkları satın almak yerine belirli kira karşılığında kullanım olanağı sağlarlar. Bu yöntem, 1930’lu yıllarda Dünya Ekonomik Krizi’ndeki finansman zorluğu ve 2. Dünya Savaşı sonrasında hizmet başlamıştır. Türkiye’de de 1985’ten başlayarak daha çok KOBİ’ler tarafından kullanılmaktadır

Sabit varlıkları, büsbütün parayı heba edip satın almak yerine bir finans şirketinden sözleşme yaparak kiralanmasıdır… Süresi 4 yıldır. Koç, beko, arçelik.

Herhangi bir malı yada mülkiyeti bizim adımıza satın alıp bizimde kiralama şirketine belirli vadelerle ödeyip ödemeyi bitirdikten sonra kendi üstümüze devrini alma işlemene Leasing denir.

Fabrika ve ofis fabrika binaları, imalat makinaları, iş ve inşaat makinaları, kara, deniz ve hava taşıtları gibi yatırım mallarının edinilmesinde kullanılan orta ve uzun vadeli yatırım kredisidir.

Büyük işler yapan bir kurumun ihtiyacı olan bir aracı tamamen satın almak yerine başka bir kurumdan kiralaması işlemine denir.