Lesitin Nedir? Faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

Lesitin nedir? Lesitinin faydaları nelerdir? Lesitin hangi besinlerde bulunur?

Lesitin, bitki ve hayvan dokularında bulunur. Bir grup yağlı madde olarak tanımlanır. Lesitin, uygun biyolojik fonksiyon için gereklidir. Ticari bir lesitin formu, raf ömrünü uzattığı ve bir emülgatör olarak işlev gördüğü için gıda, kozmetik ve ilaçların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılır. Lesitin takviyeleri, yüksek kolesterol ve sindirim sorunlarını tedavi etmek ve emzirme sırasında süt kanallarının tıkanmasını önlemek için de kullanılabilir.
Lesitinin ana bileşenlerinden biri olan fosfatidilkolin (PC), lesitinin bildirdiği bazı sağlık yararlarından sorumlu olabilir.

)

Lesitin hakkında gerçekler:

 • Çoğu lesitin takviyesi soya fasulyesinden yapılır.
 • Lesitin takviyeleri çeşitli tıbbi durumları ve sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak bunların etkinliği ile ilgili araştırmalar sınırlıdır.
 • Lesitin ve herhangi bir ilaç, ilaç veya tıbbi durum arasında iyi belgelenmiş bir etkileşim yoktur.
 • Yumurta veya soya alerjisi olan kişiler, tüketmeden önce takviyelerinde ve yiyeceklerinde lesitin kaynağını kontrol etmelidir.
 • Türleri

  Lesitin birçok gıdada doğal olarak bulunmasına rağmen, lesitin takviyeleri tipik olarak yumurta, soya veya ayçiçeği tohumlarından elde edilir. Lesitin ayrıca kanola, pamuk tohumu veya hayvansal yağlardan elde edilir. Soya, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok yetiştirilen ürünlerden biridir ve yüzde 94'ü genetik olarak değiştirilmiştir. Soya, uygun maliyetli bir lesitin kaynağıdır. Aseton ve heksan dahil kimyasallar, lesitini soya fasulyesi yağından ekstrakte etmek için kullanılır. Bununla birlikte, ayçiçek yağından elde edilen lesitin, muhtemelen gıdalarda alerjen bildirme gerekliliklerinden dolayı giderek daha popüler hale gelmektedir. Ayrıca, genetik olarak değiştirilmiş ürünlerden kaçınmak isteyenler ayçiçeği lesitini seçebilir. Ekstraksiyon işlemi tipik olarak daha yumuşaktır ve kimyasal çözücülerden ziyade soğuk presleme ile gerçekleştirilir.

  Yararları

  En yaygın olarak belirtilen lesitin yararları şunlardır:

  Kolesterol azalması
  Araştırmalar, lesitin açısından zengin bir diyetin iyi HDL kolesterolü ve düşük kötü LDL kolesterolünü artırabileceğini göstermektedir.
  Lesitin takviyeleri ayrıca kolesterolü düşürme konusunda umut vaat etmiştir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılar günde 500 miligram (mg) soya lesitini aldılar. 2 ay sonra, ortalama toplam kolesterol yüzde 42 oranında azaltılmış ve LDL kolesterol yüzde 56.15 oranında azaltılmıştır.

  Geliştirilmiş bağışıklık fonksiyonu

  Sıçanlar üzerinde yapılan Brezilya’da yapılan bir araştırma, günlük lesitin takviyesinin makrofaj aktivitesini yüzde 29 artırdığını buldu. Makrofajlar, döküntü, mikrop, kanserli hücre ve vücuttaki diğer yabancı maddeleri içine alan beyaz kan hücreleridir.
  Ayrıca, bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan lenfosit adı verilen doğal öldürücü hücrelerin sayısı, diyabetik olmayan sıçanlarda yüzde 92 arttı. Bu bulguları doğrulamak için şimdi insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Daha iyi sindirim
  Ülseratif kolit, ABD’de Lesitin’de 907.000 kişiyi etkileyen bir enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) formudur, bu durumdaki kişilerde sindirim sıkıntısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  Araştırmalar, lesitinin emülsifiye edici aktivitesinin bağırsaktaki mukusu geliştirdiğini ve gastrointestinal astarı koruduğunu göstermektedir. Bunun nedeni lesitinin aynı zamanda mukusun bir bileşeni olan fosfatidilkolin (PC) içermesi olabilir. Ülseratif kolitli kişiler, diğer IBD formları olan veya hastalığı olmayan insanlardan yüzde 70 daha az PC’ye sahiptir. Araştırma eksik olsa da, anekdot kanıtları ülseratif kolit dışındaki sorunlardan kaynaklanan sindirim sıkıntısı çeken kişilerin de lesitin kullanımından faydalanabileceğini düşündürmektedir.

  Geliştirilmiş bilişsel işlev

  Kolin takviyesi alan bebek sıçanları, beyinlerinin hafıza merkezindeki değişiklikler nedeniyle yaşam boyu hafıza geliştirme yaşadı. Beyin değişiklikleri o kadar dikkat çekiciydi ki, araştırmacılar, sıçanlar yaşlı olsa bile, ek kolin almış hayvanları tanımlayabiliyorlardı. Klorun beyindeki etkisi nedeniyle, lesitinin nörolojik bozuklukları, Alzheimer hastalığı ve diğer demans formları için yararlı olabileceği önerilmiştir.

  Lesitin bir fosfolipitdir. Yağların ve temel yağ asitlerinin kompleks bir karışımıdır. Vücuttaki tüm hücrelerin gereksinimi olan bir lipit çeşididir.
  İnsanların sindirim ve sinir sisteminde olumlu etkileri görülmektedir.
  •Yumurta sarısı ve soya fasulyesinden elde edilmektedir.
  •Yeterli beslenen bireylerde karaciğer tarafından üretilmektedir.
  •Mayonez, salata sosları, margarin gibi ürünlerde bulunur.
  •Glutensiz fırıncılık ürünlerinde kullanılır.
  •Vücutta yağ sindirimi sağlayıcıdır.
  •Kalp damar sağlığını koruyucu etkisi olan lesitin damarlarda biriken kolestrol plaketçiklerini parçalar.
  •Kan kolestrolünü azaltıcı ve lipitleri normal seviyeye getirici etkisi vardır.
  •Beyin fonksiyonunu güçlendirici özelliktedir. •Soya lesitindeki kolin sinir hücreleri arası iletiminde görev alarak hafıza için yararlı etki oluşturur.
  •Karaciğer hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur.
  •Lesitin ticari olarak yüksek derece saflıkta bulunabilmekte ve bir gıda katkı maddesi olarak yahut ilaç yapımında kullanılmaktadır.

  Lesitin ilk olarak 1850 yılında kesfedilmiştir genellikle yumurta sarısında olup karaiğer beyin ve vucudun diğer organlarına onarma ve temizleme gibi faydası vardır doktorların önerdiği yiyecek türüdür tüketilmesi önerilen yiyeccekler arasındadır.