Lohusalık döneminde nasıl beslenilmelidir?

Lohusalık döneminde nasıl beslenilmelidir?

Bebeğin yararına olucak ona vitamin vericek besinler tercih edilmelidir. Zararlı olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır

Bol Bol tatlı yiyecekler yenilmeli.

Ödem atılması için de lifli ve sulu yiyecekler içecekler

Süt yapıcı besinler.


ben şunu yiyin çocuk sağlıklı olur şunu yemeyin sağlıksız olur görüşüne katılmıyorum insan vücudu gerekli olan besini zaten bir şekilde alır gerek canın çeker gerek aşerirsin yani kısacası canınız ne istiyorsa bence onu yemelisiniz tabi alkol ve tütün ürünleri hariç

Valla fındık,fıstık sağlıklı olan ne kadar yiyecek varsa hepsinden yemeli,bir de süt yapan ürünler var o da içilir

Anne sütünü arttırıcı besinler tüketilmeli yumurta,ayran,yoğurt,süt gibi besinler buna örnek olabilir.Ama sadece bunlar da değil sebze,meyve,et,balık,tahıl gibi besinleri de tüm anneler tüketmeli bebeğin sağlığı için de anne için de çok önemli.

Lohusalık döneminde ve sonrasında ne kadar vitamin içerikli besleyici süt yapıcı besinler tüketirseniz sizin yararınıza olacaktır. ve gaz yapmayan besinler tüketmeniz tavsiye edilir.

Lohusalık döneminde anneler ilk önce kendi içsel duygularına güvenmeleri gerekir sonrası çorap söküğü gibi gelir. Bol sıvı tüketilmeli, hijyene dikkat edilmeli, ağır kaldırmalı işlerden uzak durmalıdır.

Lohusalığın kolay atlatılması ve bebeğe gereken besin ihtiyacını verebilmek için lif yapan bitkisel gıdaların yanında et gibi proteince zengin şeyler tüketilmelidir.

Lohusallık, döneminde daha çok süt yapıcı besinler tüketilmektedir. Daha çok protein, kalsiyum, vitamin içeren yiyecekler yenilmelidir.

Bu dönemde süt yapan şeyler yemeliyiz mesela pekmez kuru üzüm helva tahin bisküvi meyve suyu rezene çayı bunlar süt yapar

Bebeğinin yemesine içmesine dikkat et alerjisi olan mevye veya sebze varsa öğren ona göre beslensin

Lohusalık döneminde anne adayı öncelikle günde en az 2.5/3 litre su tüketmeli. Her sabah kahvaltısında mutlaka bebeğin beyin gelişimi için yumurta tüketmeli. Anne sütünü artıran gıdalar arasında rezene, dereotu, havuç, hurma, kuruyemiş(ceviz,fındık,badem) tüketilmeli. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalı. Çay ve kafein bebeği huzursuz yapacağı için tüketilmemeli. Sadece yemeklerden sonra limonlu açık çay tüketilebilir. Yemeklerle bir tüketilmesi demir emilimini azalttığı için. Aynı zamanda anne adayı çikolata tüketiminede dikkat etmeli, bu da bebeği huzursuz eden besinler arasındadır.

Lohusalık döneminde kalsiyum vitamin protein ve karbonhidrat yönünden zengin olan besinlerden eşit miktarda almalıyız ayrıca bunun yanı sıra meyve ve sebze tüketmeliyiz. Gaz yapacak besinlerden, baharatlı besinlerden ve yağlı kızartmalardan uzak durmalıyız. Bol bol su ve hoşaf tarzı bol sulu besinleri tercih etmeliyiz çünkü bunlar sütü arttırır. Daha çok lifli besin olan şeftali gibi meyveleri tüketmeliyiz ayrıca bunun yanı sıra kuruyemişlerden de yeteri kadar yemeliyiz bunlardan yerken çok ya da az yememeye dikkat etmeliyiz yani dengeli yemeliyiz. 2 litreye yakın su içmek gerekir.

Lif bulunduran yiyeceklerin ödem atılmasında ardınca olduğundan bol bol tüketilmesi gerekir

Lohusalıkta iyi beslemek gerekir giden kanı tekrar alması gerekir demir ilaçları düzenli olmak şartıyla kendilerini sıcak ve bol su tiketmeleri gerekir