Louis Lingg kimdir?

Louis Lingg kimdir?

haymarket olayi’nda polislere atilan bombayla iliskisi hicbir sekilde kanitlanamasa da idama mahkum edilmistir. bu yuzden de 23 yasinda “beni bu sistem olduremez” diyip hucresinde intihar etmistir.

Louis Lingg, 9 Eylül 1864‘te Almanya’da doğmuştur. Kendisi bir anarşisttir. Kendisi Haymarket olayından yargılanmış ve infaz cezasına çarptırılmıştır. Haymarket olayı ABD'de işçi grevleri sonucunda gelişen bir olaydır. İşçiler mitingler düzenlendi. Herkes sokaklara döküldü. Fakat bu durumu polis durdurmak için vatandaşların yaraladı. Bu saldırıları protesto etmek için mitingler yapıldı. Polis mitingi durdurmak istersen bir bomba atıldı ve yedi polis orada hayatını kaybetti. Sorumlu tutulan 8 kişi yargının huzuruna çıkarıldı o kişilerden birisi de Louis Lingg. İnfazından bir gün önce hücresinde kendini asarakz 23 yaşında yaşamına son verdi.

Louis Lingg hafızaları kazınmış sözleri şunlardır:

« Sizi tanımıyorum! Sizin yasalarınızı, nizamınızı, kuvvete dayanan yetkinizi tanımıyorum! Bu yüzden asın beni! »

">

Louis Lingg, 9 Eylül 1864’te Almanya’nın Mannheim şehrinde doğmuş bir anarşisttir. Haymarket Olayı’nda kışkırtma suçuyla yargılanıp ölüm cezasına çarptırılmış, infazından bir gün önce, 10 Kasım 1887 günü hücresinde intihar etmiştir.