Lucid Rüya nedir?

Lucid rüya nedir? Tarihçesi ve uygulama alanları nelerdir?

1 Beğeni

Kabaca uyku halinde görülen rüya’nın farkında olmak ve olayları kontrol edebilmektir.

1 Beğeni

İşte bu rüya bende sık sık oluyor. İsminin bu olduğunu da şu an senden öğrendim, demek ki varmış rüyaları kontrol etmek diye bir şey. Lucid rüya olayında insan gördüğü rüyanın farkındadır. Bu yüzden rüyada gerçekleşen olayları kontrol ederek yönlendirebilir. Lucid rüyalar daha çok ram, yani derin uyku aşamasında gerçekleştiğinden dolayı isteyerek de yapabiliriz, istemeden kendiliğinden de gerçekleşebilir.

1 Beğeni

Lucid rüya astral seyahatin farklı bir boyutudur. Her ne kadar astral seyahattaki gibi kişi kendi bedenini dışarıdan görebilsede aslında sadece uykudadır.

1 Beğeni

Lucid rüya bir astral seyahattir. Kişinin rüyasından haberi olması ve kendini kontrol edebilmesidir.

1 Beğeni

Kelime anlamı astral seyahat rüyasından haberi olması kendini kontrol edebilmesidir

1 Beğeni

Lüsid ya da berrak dediğimiz bu tür rüyalar insanlar rüya gördüğü zaman bunun farkına varırlar ve bir rüyada olduğunu anlarlar. Bu duruma Lüsid rüya denir.

1 Beğeni

Rüyayı kontrol edebilme yetisi kazanılarak gerçekleştirilen eylemdir. Zihinde rüyaların kapladığı alanı arttırarak rüya esnasında farkındalık oluşturmak şeklinde gerçekleştirilir. Gerçekten yapılır mı bilmiyorum ama gerçekleştiği takdirde çok dikkatli olunması gerekir. Sonucu ölüm olabilir.

1 Beğeni

Lüsid rüya veya berrak rüya, kişinin rüya gördüğü sırada, rüya gördüğünün farkında olması hâline ve rüya gördüğünün bilincinde olduğu bu tür rüyalara verilen addır. Terim, ilk kez Oxford Psikofizik Enstitüsü’nden parapsikolog Celia Green tarafından kullanılmıştır.

1 Beğeni

Bu rüya olayı, gördüğü rüyayı kontrol altına alabilmek ve onu istediği şekilde yok vermek anlamına gelir.
Hatta alana mekana kişilere bile müdahale edebilen bu rüya insan üzerine bir olumsuz bir etkisi yoktur.

1 Beğeni