Luigi Galvani bilimde yaptığı çalışmalar nelerdir, hangi alanlarda çalışma yapmıştır?

Luigi Galvani bilimde yaptığı çalışmalar nelerdir, hangi alanlarda çalışma yapmıştır?

İtalyan bir fizikçidir. Kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfetmiştir.

Luigi Galvani tıp eğitimi almış ve anatomi üzerine çalışmalar yapmıştır. Luigi Galvani hayvanlar üzerinde elektriksel deneyler yapmıştır.Sinir ve kas hücrelerinin elektriği ilettiğinin keşfedilmesine öncülük etmiştir.1786 yılında Galvani deney esasında iki metali ölü kurbağa bacağına seri hareketlerle dokundurduğunda başka bir rivayete göre neşterle ölü kurbağa bacağını keserken, bacağın kasıldığını görmüş ve Hayvansal elektrik adlı teoriyi geliştirmiştir. Teori biyolojide ve fizikte Galvanizm olarak adlandırılır.

Kendisi gibi bilim insanı olan Alessandro Volta burdan yola çıkarak iki farklı metal ve sıvı (kurbağa bacağındaki kan yerine tuzlu su kullanmıştır) etkileşiminden bugün kullandığımız pili icat etmiştir.Volta bu deneyi sonucunda kasılmanın biyolojik değil iki metal ve sıvını etkileşiminden kaynaklanan kimyasal bir kasılma olduğunu savunmuştur. Luigi Galveni ile Alessandro arsındaki bilgi akışı ile elekrotelgraf, elektrik akımını ölçmekte kullanılan Galvonometre, elekromanyetik, biyoelektrik gibi alanlarda çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Luigi Galveni’ nin çalışmaları daha birçok fizikçiye ışık tutmuştur.

Luigi Galvani Bologna - İtalya’da doğdu. Kimyasal yolla elektrik elde edilebileceğini keşfettiğinden bu işleme soyadından türetilen “galvanism” denmektedir. Galvani’nin yaptığı diğer araştırmalar onun kurbağa bacaklarının belirli bazı metallere temas etmesi sonucu refleks olarak hızla harekete geçmesinin bu hayvandaki iç elektrik sonucunda ortaya çıktığı sonucuna varmasına yol açmıştır. Bu bağlamda İngilizcede “galvanize” kelimesi günlük hayatta birisini harekete geçirmek, şok etmek anlamlarında kullanılmaktadır. Daha sonra Galvani’nin arkadaşı Volta onun elektrik alanındaki çalışmalarını değerlendirerek önemli buluşlar yapmıştır. Ayrıca elektrik akımını ölçmekte kullandığımız galvanometre de Galvani’den sonra onun adıyla anılmaya başlanmıştır. Galvani Bologna’da anatomi profesörlüğü yaparken 1797 yılında yeni cumhuriyete bağlılık yemini etmediği için üniversitedeki görevinden alındı, bir yıl sonra da öldü. Hayatı boyunca hep bilim ve ilim için çalışmalar yürüttü…

Bolonya Üniversitesinde tıp tahsil ettikten sonra yine orada anatomi profesörlüğü yapmıştır.

Hayvanlar üzerinde elektiriksel deneyler yapmıştır. Luigi Galveni ile Alessandro arsındaki bilgi akışı ile elekrotelgraf, elektrik akımını ölçmekte kullanılan Galvonometre, elekromanyetik, biyoelektrik gibi alanlarda çalışmalar ortaya çıkarmıştır. Fiziğe ışık tutmuştur ve bilim adamlarına ilham vermiştir.

image">image
Luigi Galvani, İtalyan doktor ve Fizikçi idi. En bilindik çalışması ise voltaik yığın icat edilmesine yol açan, bir hayvan dokusunda elektriğin doğası ve etkileri üzerinde ki olağanüstü çalışmasıdır.

EĞİTİM
Luigi Galvani, babası gibi Bologna'nın Tıp Fakültesinde Tıp diploması almıştır.

YAPTIĞI ÇALIŞMALAR
15 Temmuz 1759 da tıp ve felsefe bölümünden mezun olduktan sonra, Galvani mesleki kariyerinin ilk yıllarını tıbbi ve cerrahi uygulama, anatomik araştırma ve tıpta ders verme bölümlerine ayırdı. Birkaç yılını onurlu bir öğretim görevlisi olarak geçirdikten sonra, 22 Haziran 1768‘de katıldığı üniversitede ücretli öğretim görevlisi oldu. 12 Aralık 1775’de Bologna Üniversitesi‘nde Galeazzi anatomisinde yardımcı oldu. Bologna Senatosu, Galvaniyi Mart 1766’da anatomik müzenin yöneticisi ve göstericisi yaptı ve 26 Şubat 1782'de Istituto delle Scienze'de doğa profesörü seçti.