Macchiaoili ne demektir?

Bir sanat terimi olan Macchiaoili nedir ? Ve kim tarafından ortaya çıkmıştır?

Özge hanım merhaba. :slight_smile:
Google’da arama yaptığımda sanatla ilgili bir şey çıkmıyor karşıma bu terimi yazdığımda. Harf hatası falan yok değil mi? Açıklaması bulunan bir link var mı, ona bakıp onaylayayım? :slight_smile:

eksik harf yazmışım sonunda i olması gerekiyor yani macchiaoil olacak

Tamamdır, şimdi oldu.
Başlığı düzeltip yayınlıyorum.

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısının en şiirsel hareketlerinden biri olan Macchiaioli, izlenimci sanatçıların görsel deneylerine çok benzemektedir ve o dönemde resmin yaygınlaşmasına büyük bir katkıda bulunmuştır.
Bunlar, çoğunlukla Toskana’dan, aynı zamanda ülkenin diğer bölgelerinden Venedik’ten Napoli’ye kadar bir grup İtalyan ressamdır ve doğal ışık, gölge ve renk elde etmek için resimlerini açık havada yapmışlardır…
Macchiaioli, ışık ve gölge alanlarının bir sanat eserinin temel bileşenleri olduğuna inanmıştır.
Bu hareketin en dikkat çekici sanatçıları Giuseppe Abbati, Cristiano Banti, Odoardo Borrani, Vincenzo Cabianca, Adriano Cecioni, Vito D’Ancona, Serafino De Tivoli, Giovanni Fattori, Raffaello Sernesi, Silvestro Lega ve Telemaco Signorini’dir.

Macchiaioli, renkteki yamaların (İtalyanca: macchia) resmin en önemli özelliği olduğunu düşünüyordu. … Macchiaioli, doğadan gelen ilk izlenimlerini - genellikle uzaktan görüldüğü gibi - renk ve ışık aracılığıyla kaydetmek için bir çizim tekniği kullandı.