Madeni para nasıl yapılır?

Madeni para nasıl/neyden yapılır? Hangi süreçlerden geçer?

Madeni para ülkelerin ekonomik durumlarını gösterir. Örneğin altın oranı fazla olan bir paranın üretildiği ülkenin gelişmiş bir ekonomik yapısı vardır. Yapımında bakır, nikel, tunç gibi metal ve alaşımlar kullanılır.

Bakır, nikel ve çinko karışımında üretilen madeni pullar, darphanede bulunan baskı makinelerine giriyor. Makinelerde bulunan damgaların pulların üzerine işlenmesi neticesinde madeni kuruşlar üretilmiş olur.

Bakır, nikel ve çinko karışımından üretilir sonra darphanede bulunan baskı makinelerine girer. Makinelerde bulunan damgaların pulların üzerine işlenir, 1 lira, 50 kuruş, 25 kuruş, 10 kuruş, 5 kuruş ve 1 kuruş üretiliylir. Poşetlenen paralar giriyor sonra Testi geçen her bir poşet, kutulanarak Merkez Bankası’na gönderiliyor.

Madeni para; nikel, çinko ve bakır karışımından elde edilen madeni pulların, darphanede baskı makinelerine verilerek yapılır. Makinelerde bulunan damgaların pulların üzerine işlenmesi sonucu madeni paralar yapılır. Üretimi tamamlanan paralar, tek tek paketleniyor. Değerlerine göre poşetlenip ,gerekli testleri geçtikten sonra merkez bankasına gönderiliyor.

Nikel çinko bakır malzemelerinin karışımı ile elde edilir

Madeni paraların yapılmasındaki ana prensip paranın üretim maliyetinin paranın üzerindeki değerden fazla olmamasıdır. Bu sebeple Zamana göre paralar değişiklik göstermiştir. Osmanlı zamanında altın paralar, sonrasında gümüş olarak üretilmiş. Diğer ülkelerde benzer değerli metallerle üretim yapmışlardır. Ancak sah sonra ekonomik nedenler ve paranın çok daha kolay işlenebilen metallerden yapılabilmesi üzerine 20. Yüzyılda değerli madenlerden vazgeçilerek nikel, bakır-nikel, tunç, alüminyum ve tunç- alüminyum maden ve alaşımlardan üretilmeye başlanmıştır. Bakır ve nikel de kullanılmıştır.