Mafya dizi veya filmlerinin toplum üzerindeki etkileri nelerdir?

Mafya dizi veya filmlerinin toplum üzerindeki etkileri nelerdir?

Bu diziler veya filmler doğru şekilde işlenmez ise doğru sosyal mesaj verilmez ise toplumu Vandalizm’e sürükler . Mafya yaşamının gerçek olup olmadığını sorgulayamayan bireyler gerçekle kurguyu karıştırıp kurgudan öğrendikleri şeyleri gerçek hayatta uygulayabilir , yüzlerce mafya özentisinin toplumda yaşatacağı huzursuzluğu görememek güç olurdu.

İnsanlar izledikleri filmler veya okudukları kitaplardan olumlu olumsuz oldukça etkilenebiliyor, bu yüzden kaynakları araştırıp uygun olanları seçmeliyiz.

mafya dizileri çocuklar üzerinde kötü etki yaratır. en azından bu benim fikrim çünkü çocukları kötü daha doğrusu kötü değil ama yanlış şeylere yönlendiriyorlar mesela iki çocuğu gözlem yaparak daha sağlıklı sonuçlar elde edebiliriz Ama benim düşüncem mafya dizileri çocuklar üzerinde kötü etki yaratıyor

Eğer izlediklerinden, okuduklarından , gördüklerinden çabuk etkilenen onları örnek alabilen bir insanda bence izlenmesi gerekir. Açıkçası ben izlesem dahi yapmak aklımın ucundan bile geçmez.

özellikle küçük çocuklara vurmanın birini oldürmenin saygıdeğer birsey olduğunu düşündürür ve bence özenilmemelidir

Mafya dizileri de, dahil olmak üzere, bir çok dizi şu an, insanların yaşamlarını şekillendiriyor. diziler de görülüp özenilen huylar, diziler de ki yaşanan aşkı yaşamaya istemek, ve yaşamaya çalışmak, diziler de ki zenginlere özenmek vb bir sürü, etkiye sahip diziler günümüz de malesef. Günümüzde ki erkek bireyler de, mafya dizileri delikanlılık, erkeklik, güç nasıl olur onu gösteriyor sanıyorlar. oysaki diziler sadece senaryodan ibaret, gerçek hayatta mafya babası gibi tipler görüyorum, ve çok tuhaf geliyor, çünkü ben delikanlıyım, ben ağır abiyim diye racon kesen tavırlar, şu kadar adam dövdüm, bu kadar adam kestim övünmeleri felan, çok kaba şeyler bunlar. Hangi çağda yaşıyoruz allah aşkına, kaba kuvvet, küfür, şiddet, saldırganlık, maçoluk bunların nesi iyi ya. tabiki sadece diziler değil, insanların böyle olmasını sağlıyan, bir çok etken var bu konuda, dizi özentiliği de bunlardan biri. son zamanlar da epey mafyalı, vurdulu kırdılı, diziler çıktı ve öyle bi hal aldı ki, eğer bu dizileri izlemiyorsan, hele ki başka hoşuna giden bir türde dizi izliyorsan, linç bile yiyorsun. erkek adam öyle dizi mi izler, erkek dediğin şunu izler, bunu izler gibi, umarım bi önce yok olur mafya dizisi özentiği de, genel olarak dizi özentiliği de. evet hayat bir senaryodan ibaret, ama bu senaryoyu biz kendimiz yazmalıyız, başkasının yazdığı senaryo da ki, yazdığı karakter de ki, birine dönüşmek veya öyle birine aşık olmak istemek, öyle birini beklemek, bu hiç iyi birşey değil, akıl karı değil bir kere. kendi senaryonuzu kendiniz yazın, ve kendiniz olun içinizden geldiği gibi, ne bir dizi de film de gördüğünüz bir adama/kadına, ne de gerçek hayatta ki bir arkadaşınıza dönüşmeye çalışın, herkes kendi olduğu gibi güzeldir. :blush:

Toplumu etkiliyor. Kişiler izledikleri dizilerdeki karakterlere özeniyor. Bellerinde silah taşımayı, adam dövmeyi bir marifet sanmaya başlıyorlar.

Mafya dizi veya filmleri toplum üstünde olumsuz bir çok etki bırakır. İnsanlar filmlerde yapılan senaryoları gerçek hayatta da yapmak isterler. Gerçek hayatta film veya dizideki bir çok şey suçtur . Mafya dizleri veyahut filmleri bazı insanlara suç işleme meyilimi verir.

Herkes bir ara Polat olmuştu demi :smile: Dizi içeriklerimizin oldukça kötü olduğunu düşünüyorum ister istemez insanları etkiliyor şimdi yaz da geldi saçma sapan aşk dizileriyle vakit öldürmeye çalışıyorlar oturup kitap okursak inanın her şey daha güzel olacak

Bu tarz diziler yüzünden yeni nesil kabalığa, zararlı alışkanlıklara ve kötü davranışları kendimerine örnek alıyorlar. Böyle mafya tarzı şeylerin daha çekici yada hoş olduklarını sanıyorlar. Düşünceleri, tavırları, yürüyüşleri bile değişiyor çoğu insanın.

Mafya dizileri toplumda genellikle kötü algılandığı için bu gibi dizlerden kötü etkilenebiliyor insanlar.

Olumsuz etkiliyor. İnsanlar yanlışla doğruyu ayırt edemiyor dolayısıyla böyle problemler çıkıyor

İnsanlar etkilenmese dahi bu tür dizi ve filmleri bazı şeyleri normalleştiriyor.

Yaş sınırlama göre değişir örmek DİRİLİŞ ERTUĞRUL bu film. Yayınlandığında beri kendileri o karaktere benzeyen bir. Şok insan oldu buda akıl denge bozukluğu kimi zamanda yaralnamaya sebeb oldu bu kişiler. Yüksek gerilim. Olan filmlerde kişi kendisi kaptırdıpı için bir filme benzer veya korku film izlediğinde ruksal. Kalıcı sorunlarda neden olur

Normalde ciğeri beş para etmez adamlar sokakta mafyatik davranınca kendilerini çok önemli bir b*k zannediyorlar. Böyle davranınca değerli olacaklarını zannediyorlar. ama bilmiyorlar ki ederleri 25 kuruş artı üzerindekiler.

belli bir kesimi veya belli nir yaş grubunu olumsuz etkilemktedir bu yaş grubu 15 18 yaş grubudur toplumu olumsuz etkiler

Olumsuz olarak etkilediğini düşünüyorum. Özellikle çocuk yaştaki insanları özellikle olumsuz etkilediğini düşünüyorum.

Büyüklerin izlemesinde çok etki yaratmaz ama bu tür filmleri özellikle çocuklar izlememeli çünkü onların izledikleri şeyler beyinlerinde daha kalıcı oluyor ve böyle filmleri izlemeleri yararlı olmaz.

Toplumda bir iz bıraktıkları kesin insan izleyince bir rollere girmiyor değil yani kısa bir süreliğine de olsa .