Makarnanın şekli tadını etkiler mi?

Bir markete gidildiğinde genellikle büyüklüğüne , burgulu oluşuna vs. dikkat ederiz ve yemeklere de o şekil koyarız makarnayı.
Peki ya bu makarnaların çeşitli şekillerde oluşu tatlarını etkiliyor mu ? Makarna salatasına neden burgulu değil de en küçük boy makarna konuluyor ?

Makarnanın şekli lezzetini Belirlemez belki ama yemenin verdiği keyif farklı olur bence mesela spagettinin içine katılan malzemeler ekstra lezzet katar örneğin mantar diğer makarnalara pek yakıştırmıyorum

Bence kesinlikle etkiliyor. Küçük makarnalar daha lezzetli kesinlikle yada bana öyle geliyor ama küçük makaranaları tercih ediyorum.

Makarnanın şekli lezzetini etkilemiyor maalesef. Sadece insanlar en sevdikleri şekilleri daha lezzetli buluyor.

Belki makarnanın içindekilerden olabilir. Fakat makarnanın şekli tadını ve lezzetini değiştirir birçok kez denemişim.

El yapımı Bir makarnada en önemlisi hamurdur. Şekil pek bir etki göstermez. Sadece bazı Şekiller bazı sosları daha iyi tutar O yüzden önemlidir.

Bence değiştirmez tadının makarnanın pişirmek için koyduğumuzda içine konulan soslar belki değiştirir tadını makarnanın

Benim de zaman zaman düşündüğüm sorulardan biridir. Televizyonlarda uzun makarna reklamlarını izlediğimde görüntü çok lezzetliymiş gibi geliyor bana. Bence görünüş lezzeti etkilediği gibi şekli de etkiliyor.
Mesela kelebek makarna en son tercih ettiğim çeşitlerden biri. Şeklini beğenmediğim için sanırım pek iştahlı yediğim söylenemez.

Kesinlikle bu görüşe katılıyorum. Makarna şekilleri kesinlikle ama kesinlikle tadı etkiler.

Bence bütün makarların tadı farklı…Hepsi aynı dil hazzını vermiyor sonuçta.

sanmıyorum şeklinin etkileyeceğini ama tabi farklı şekildeki makarnalar farklı tatta olabilir çünkü farklı şekilli olan makarnaların içeriğindeki bazı yüzdeler farklılık gösterebilir.

Makarnanın şekli tadını etkilemez ama yanına yapılan soslar yok mu off diyorum :drooling_face:

makarna konusunda ben üniversitede ken baya tecrübeli idim her gün makarnanın farklı çeşidini yapardık ama o günler çok güzeldi lakin makarnanın şeklinden çok içine ne koyduğunuz önemli domates mi kıyma mı biber mi vs vs

Makarna baya güzel fakat salçalısı ve yoğurtlusu daha çok tercih ediliyor ama kıymalısı Harika bir şey

Makarna şekli tadını etkilemez sadece makarnanın çeşnisi sosu bunlar tadını etkiler

Yerken verdiği keyifi önemli sadece piskolojikmen şekli tadını değiştiriyor gibi algılıyor olabiliriz ama tadında değişiklik olmaz.

@Levo23#1036266 aynen hocam

@Levo23#1036266 aynen hocam

makarna konusunda ben üniversitede ken baya tecrübeli idim her gün makarnanın farklı çeşidini yapardık ama o günler çok güzeldi lakin makarnanın şeklinden çok içine ne koyduğunuz önemli domates mi kıyma mı biber mi vs vs

Bana göre etkilemez ama şekillerine göre tatları gerçekten farklı olabiliyor.