Malaya ayısı nedir? Özellikleri nelerdir?

Malaya ayısı nedir? Özellikleri nelerdir? Kısaca açıklayınız.

Malaya ayısının bir diğer tanımı güneş ayısı olarak da geçmektedir ve dünyanın sekiz ayı türünün en küçüğüdür. Yani Amerikan kara ayısının yaklaşık yarısı kadardır. Yaygın adı, birçok insanın yükselen ya da batan güneş gibi göründüğünü sandığı göğsündeki beyaz ya da sarımsı izlerden gelir. Her ayının tepesi kişiseldir yani tıpkı parmak izleri gibi… Malaya ayısının çeneleri güçlü bir ısırma kuvveti sağlar ve genellikle kabuğun altındaki oyuk böceklerine ulaşmak için sık sık ağaçlara yırtmak için kullanırlar… Kendi yaşam tarzlarına adapte olan ayırt edici bir güvercin parmaklı yürüyüşe sahipler. Diğer ayılar gibi, Malaya ayıları da insanlardan birkaç bin kat daha iyi olduğu düşünülen inanılmaz bir koku alma duyusuna sahiptir.

malaya ayısı güneydoğu asya nın tropikal yağmur ormanlaında yaşayan ayı türüdür. çok iyi tırmanıcıdır ayıların en küçüğüdür. malaya ayısı güneş ayısı yada tropikal ayı olarak ta bilinmektedir. ayıgiller familyasındandır.

Ayıgiller grubunun bir üyesidir. Güneş ayısı veya Tropikal ayıda denir. Ayı türünün en küçüğüdür ve çok iyi tırmanır.

Malaya ayısı nedir? Özellikleri nelerdir? ---------------------------------------

Malaya ayısı türleri arasında en küçüğüdür. Diğer özelliklerinden biri ise ağaçlara çıkabilirler. Diğer isimleri güneş ayısı, tropikal ayı gibidir. Genel olarak postları siyah renktedir. İsminin nereden geldiğini merak ediyorsanız göğüsünde sarı bir lekeye sahiptir. Çeneleri güçlüdür ve çene, ağız kısımları diğer türlere göre daha açık renktedir. Çok iyi bir koku alma yeteneğine sahiptir. Yaşamlarındaki koşullara uymak için farklı yürüyüş şekline başvururlar. Tropikal ormanlarda yaşarlar, genel olarak Asya tarafında yaşadıkları biliniyor. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573554719-932616-sun-bear-in-zoo-6001.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573554719-932616-sun-bear-in-zoo-6001.jpeg)