Marketlerin broşür basıp dağıtmaya harcadığı para yeterince getiri sağlıyor mu?

Marketlerin broşür basıp dağıtmaya harcadığı para yeterince getiri sağlıyor mu? Yoksa reklam yapmak uğruna zarara mı giriyorlar?

Tabi ki sağlıyor. Çünkü bu broşür ve kitapların basımında harcanan para market giderlerine ekleniyor ve masraf olarak gösterilip, vergiden düşülmektedir. Bir Migros mağazalarının, BİM’in, A101’in, Metro’nun bastırdığı ve dağıttığı broşürler zarardan çok kar ettirmektedir. Çünkü market zincirleri ülkemizin tüm coğrafyasına yayılmış durumdadır. Böyle bir aşamada olan marketlerin broşür ve kitapçık bastırıp, halka dağıtmaları o marketlerin karına olmaktadır. Gelirlerini arttırmaktadır.

Broşür, afiş bunlar basılıp dağıtılması için harcana para verilecek olan vergilerle hesaplanıyor ve işletme yararına çıktığı için buna devam ediliyor. Şimdilerde SMS var İnternet var ama tüm bunlara rağmen ısrarla broşür basılıp dağıtılıyorsa muhakkak işletme maliyetine dahil edilmektedir. Piyasada maliyetin üzerinde en az %300 kar edilmeli ki işletme giderlerinden sonra kar edebilsin. Yoksa çalışan maaşları, vergiler, artan maliyetler başka türlü karşılanamaz. Broşürlerde işletmelerin bir nevi harcama kalemi gibi gösterilen gizli gelirleri.

Verilen para çok küçük bir rakam kar ile kıyaslandığında,ve evet müşteri getirisi oluyor özellikle satılan ürün uygun fiyat ve ilginçlik barındırıyor ise genellikle marketler kampanya döneminde broşür bastırırlar bu’da onlara çok büyük kar sağlarlar.Kar sağlamıyor olsalar asla yapmazlardı.

Reklam bir işletmenin tanınması ve satışlarının artırılması için yapılan bir pazarlama aracıdır.İşletmenin tanınması,akılda kalması,ürünlerinin tanıtımı,markanın yerleşmesi bilinmesi,satışları artırmak,yeni ürünlerin tanıtımı,indirim ve kampanyaların duyurulması amacı ile broşür dağıtırlar.Broşür ile yapılan reklamın çok verimli dönüşler yaptığını düşünüyorum.Özellikle marketler zinciri olan işletmeler için etkili bir yöntem.Tüketiciye bu yolla ulaşan işletmelerin kar marjını yükselttiklerini görmekteyiz.Markanın devamlılığı ve piyasada çoğalması da buna kanıttır.
Reklam maksatlı yapılan harcamalar işletme için gider gösterilerek vergiden düşülmektedir.

Bence evet sağlıyor millet broşüre bakıp buraya gidelim burada bu daha uygun deyip gidiyor ve yanılmıyor çok para harcamıyor

Yüksek kar oranları ile satış yaptıkları için onlar broşür basım ve dağıtım masrafı gibi küçük giderlerden etkilenmiyorlar. Zarar gösterirler vs onlar yolunu bulur.

Marketlerin satışlarını arttırmak ve daha fazla müşteri çekmek için kullandıkları yöntemlerden biri de broşür bastırmaktır. Basılan broşürler marketlerin giderlerine yansıtıldığı için tamamen kazanç sağlamaktadır.

Kâr marjları illaki denetleniyordur broşur yapılarak daha çok alıcıya ulaşmak mümkün.

Öncelikle reklam hiç bir zaman boşa para atmak değildir coco cola mesela kola denince akla ilk gelmesinin sürekli görmemizden kaynaklıdır, ne kadar insana sürekli ve fazla sayıda ulaşım sağlar ise o kasar müşteri kazanmak demektir.

Yararlı olur, çünki müşteri her zaman ayağına hizmet geleceği hissini her yaşadığında alışveriş yapma isteği duyar. Hiç yokken elinize bir broşür verseler, o ürünlerden aklınızda yoksa almayacak bile olsanız alasınız gelir.