Marmara Bölgesinde nüfus yoğunluğunun fazla olmasının nedeni nedir?

Marmara Bölgesinde nüfus yoğunluğunu etkileyen faktörler nelerdir?

Marmara bölgesinin nüfusunun artıran şehir İstanbul dur. Bunun sebebini ise Asya ve Avrupa nin bir boğaz ile birleşmesi bu sebepten dolayı nüfusta fazla iş olanağıda.

Bu yoğunlaşma eskiden beri devam etmektedir. İş olanağı çok olduğu düşünülerek küçük şehirlerden ve köyleri terk ederek İstanbul’a göç etmeyi düşündükleri için nüfus artışı olmuştur ve halen devam etmektedir.

Büyük sanayi kuruluşlarının büyük kısmı Marmara Bölgesi’nde olduğu için nüfus bu bölgede yoğunlaşmış.

Marmara bölgesinde özellikle İstanbulda sanayi gelişmiiş olduğu için iş yerleri ve fabrikalar daha fazla olduğu için insanlar daha rahat iş buluyor başka illere göre çalışma imkanları daha fazla ve sürekli göç alıyor o yüzden nüfus yoğunluğu daha fazla.

Çünkü bu bölgemiz çoğunlukla doğudan ve diger bölgelerden de ciddi manada göç alır. Bunun sebepleri eğitim, ticaret, sağlık, iletişim, ulaşım ve iş imkânlarının doğu illerine göre daha gelişmiş olması, denize kıyısı ve bir iç denizi olması son olarak da bu bölgede çoğunluğa göre Türkiye’nin en güzel şehri kabul edilen Istanbul’un bulunmasıdır.

Marmara bölgesinin en yoğun ili istanbuldur ve buradaki iş imkanları diğer illere göre aşırı derecede fazladır ve doğudaki insanlar, taşı toprağı altın istanbul diyerek bu bölgeye hücum ederlerdi. Artık eskisi kadar bu bölgeye doğudan gelmezse Çünkü artık istanbulda da iş imkanı artık kalmadı. Şimdi gelenler geri bile dönüyorlar.

Marmara bölgeleri sakin ve yaz ayları sıcak geçen ve aktiviteler fazlasıyla bulunduğu için. İstanbul izmir gibi yerler tercih ediliyor, gece hayatı var resmen insanlar bunu seviyor.