Mars'ta Dünya'daki gibi bir atmosfer nasıl oluşturulabilir?

Mars’ın atmosferinin neredeyse tamamı karbondioksittir. Peki Mars’ın atmosferi, tıpkı Dünya’daki gibi hayata elverişli hale nasıl getirilebilir? Bu yönde düşünülmüş projeler ya da fikirler nelerdir?

Yüzeyin altındaki buzları çözdürüp oksijen elde edersek, Mars’ta bakteri kolonisi oluşturup bunların oksijen üretmesi sağlarsak ve Mars’a bir sürü ağaç dikip oksijen üretmelerini sağlarsak mars yaşanılabilir bir atmosfer haline gelebilir

Marsın daha önceden atmosferinin olduğu ve sonradan kaybolduğuna dair teoriler var. Atmosfer olması için su gereklidir eğer h2o ile su tekrar var olursa hayat olacak ve tekrar atmosfer oluşacaktır.

İmkansız , mars yüzeyinin ilk önce ilkel bakteri prototiplerinin(arkeler,arkebakteriler) yaşayabileceği iklim koşullarına ,C,H,O,S gibi organik moleküllerce dengelenen bir ortama uygun hale getirilmelidir.Marsta dünyadaki gibi bir atmosfer oluşturulabilmesi için öncelikle ilkin mikroorganizmaların oralarda yaşama alanı oluşturup sonrasında phytoplanktonlar,planktonlar,su ve kara canlıların yaşayabileceği bir ortam olması lazım.Kızıl gezegenin sıcaklığı ile ülkemizin sıcaklığının denk olması gerekir.Mümkün değildir.Ne yaparsanız yapın orada canlılık sürdürülemez uzun süreli kalıcı dünya atmosferi sağlanamaz.