Mary Ann Bevan kimdir?

Mary Ann Bevan kimdir? Hayat hikayesinden, onu farklı kılan özellikleirndrn bahsediniz. Nerede ne zaman dolmuş yaşamış ve ölmüştür?

Mary Ann Bevan ; 1874 yılında Londra 'da dünyaya gelmiştir. 8 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Mary Ann Bevan Thomas Bevan ile evlenmiştir. Daha sonra 4 çocuğu dünyaya gelmiştir. Yaşı ilerledikçe akromegali denilen bir hatalarına yakalanmıştır. Bu hastalık hipofiz bezlerindeki tümörlerin varlığından kaynaklanıyor. Giderek yüzü değişen Mary Bevan çirkinleşmeye başlar. Yüzü değişir, el ve ayakları büyür. Kocasının ölümünden sonra çocuklarına bakmak için bir çizgi dünyasında çalışmaya başlamıştır. Çizgi dünyasında yüzünü kullanmıştır. O zamanlar öyle oyunlar sevilirmis. Katıldığı bir çirkinlik yarışmasında kazanmıştır. Yüzü onun geçimi için bir yıl olmuştur. Birçok yerde yüzü kullanılarak istismar edildiğini düşünerek şikayet etmiş ve fotoğrafları kaldırılmıştır. Akromegali hastalığı yüzünden yüzünde değişmeler, eklem ağrıları, yorgunluk ve görme kaybını yaşaması onun için giderek zorlastirmistir. Diğer insanlara oranla ölüm riski 2 veya 4 kat daha fazladır. Tümörlerin alınmasıyla tedavi edilebilen bir hastaliktir.

Mary Ann Bevan 1800’lü yıllarda doğmuştur. Kalabalık ailede en küçükleriydi.Hastalıklarla hobi olarak ilgileniyor ve seviyordu. Daha sonra hemşire oldu. O sıralarda evlendi. Daha sonra bir milyonda bir olan Akromegali hastalığına yakalanmıştır. Giderek ağrıları artıyordu ve yüzünde çeşitli değişmeler mevcuttur. Giderek çirkinleşmeye başlamıştır. Yüzü anormal şekilde büyüyordu. Daha sonra eşi oldu ve çocuklarına bakması gerekiyordu. Bazı işlere girerek yüzünü kullandı ve bir ara yarışmaya girerek en çirkin kadın sıfatını alarak yarışmayı kazandı. Gittikçe değişiyordu ve ağrıları da artıyordu. Gözlerinde görme kaybı oluşmaya başladı, kas ağrıları devam etti ve fiziksel olmasa dahi kendisi de memnun değildi. Bu hastalıkla uzun yıllar savaş verdi. Vefat etti.

Dünyanın en çirkin kadını olarak bilinen Mary Ann Bevan Webster başta normal bir güzelliğe sahipken bir hastalığa yakalanır ve cildinde bozulmalar yüzünde değişimler başlar. Günümüzde tedavisi olsa da onun zamanında yoktur. Fakat bu duruma rağmen kocasıyla hayatına devam etmiş fakat kocasının ölümü sonrasında çocuklarına tek başına bakmak zorunda kalmıştır. O dönemde bir yarışma çıkmış ve dünyanın en çirkin kadınını arıyorlarmış. O da bu yarışmaya katılmış çünkü başka iş bulamamış. Ardından yarışmayı kazanıyor ve çocuklarıyla geçimini bir nebze sağlasada elbette yeterli olmuyor. Fotograflarını çekmeye gelenlerden ücret alıyor vs fakat sonunda bir sirkte çalışmaya başlıyor. En son ölümüne kadar çalışıyor ve o zamanın şartlarına göre çocuklarını çok iyi maddi olarak destekleyip eğitimlerini almalarını sağlıyor. Fakat hastalığın ilerlemesi sonrasında tedavi alamaması sebebiyle daha fazla dayanamayarak vefat ediyor.
">