Mary Somerville Kimdir?

Mary Somerville Kimdir?

Mary Somerville Eserleri Nelerdir?

26 Aralık 1780 yılında birleşik krallık ta doğmuştur. Mary Somerville İngiliz bir bilim insanıdır ve bilime kadınların katılımı konusunda öncülük yapmıştır. Royal Astronomical Society’e aday olarak gösterilen ilk kadın olmuştur.28 Kasım 1872 de ölmüştür.

Mary Somerville 1780 ile 1872 yılları arasında yaşamış ingiliz kadın matematikçidir. Henüz bir matematikçi günümüzde ismini bile bilmese de o İngiliz matematiğinin mücadele ve direniş sembolü olmuştur. 9 tane kitabı vardır.

Mary Fairfax Somerville 26 Aralık 1780 'da Jedburgh İskoçya da doğmuştur. İngiliz bilim insanı ve polimat olup aynı zamanda bilime kadınların katılımı konusunda öncü olmuştur. Matematik ve astronomi öğrenimi gören Somerville aynı zamanda Caroline Herschel ile birlikte Kraliyet Astronomi Topluluğun için aday olarak gösterilen ilk kadın olmuştur. Neptün gezegeninin keşfi konusunda da öncülük yapmıştır. İngiliz filozof ve ekonomist John Stuart Mill, kadınlara oy kullanma hakkının verilmesi için meclise sunulmak üzere bir dilekçe yazdığında , Mary dilekçeye ilk imza atanlar arasındadır. Kaleydoskop’un mucidi David Brewster , Mary Somerville için 1829 yılında övgü dolu sözler yazmıştır.29 Kasım 1872’da 91 yaşında İtalya’nın Napoli şehrinde vefat etmiştir.