Maske takma zorunluğu kaldırıldı.

Geçtiğimiz günlerde toplanan Bilim Kurulunun aldığı karar sonrası dün Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın yaptığı açıklamaya göre açık alanlarda ve havalandırması yeterliyse kapalı alanlarda da maske takma zorunluğu kaldırıldığı belirtildi. Ayrıca yeni dönemde Hes kodu zorunluluğunun da kaldırıldığı ve semptom göstermiyorsa Covid testinin istenmesi de kaldırıldı. Fakat otobüs, uçak, sinema, sağlık kuruluşları, okullar gibi yerlerde maske takma zorunluluğunun devam ettiği söylendi.

">

Vaka sayıları azalmadı, hastanedeki virüslü sayıları azalmadı, yurtlarda öğrencilerin hepsi karantinada ama neye göre bu kararları alıyorlar ben anlamıyorum gerçekten. Asla böyle bir şey olmaması gerekiyordu. Aksine tekrar kapanmanın gelmesi gerekiyordu. Ama ne doğru yapılıyor ki bu doğru yapılsın diyorum…

HES kodu zorunluluğunun kalkmasına sevindim. Çoğu insan bunun için rezil oluyordu. Anlamayanlar, aldıkları halde süresi bitip otobüse binemeyen işe geç kalanlar vesayre… Ama maskenin kalkması akıl alır gibi değil. Ortalık hastalıktan kırılırken, vaka sayıları pik yaparken bunu yapmalarının nedeni sadece insanların sıkılması olabilir mi! Bu kadar basit bir sebepten halkın canı tehlikeye atılabilir mi! Benim aklım almıyor.

HES kodu saçmalığının yavaş yavaş son bulmasına sevindim. İşe yaramaz akıl dışı bir uygulamaydı. Maske zorunluluğunun kalkmasına da bir şey diyemiyorum. Bazı insanlar maskeyi savunuyor, bazıları delicesine karşı çıkıyor. Ben yine de kapalı mekanlarda takmaya devam edeceğim ne olur ne olmaz.

Vakalar hala bu kadar çokken maske zorunluluğunın kalkmasını ben doğru bulmuyorum. Zaten yayılmasını engelleyen en büyük faktör maske. Toplum Bağışıklığı kazandırılmaya çalışılır galiba anlaşılan o.

Sonunda rahatladık. Artık rahat nefes alabileceğiz. Halk olarak hepimiz sıkılmıştık. Zaten kimse de maske takmıyordu. HES kodlarının kalkması da ayrıca sevindirici bir haber oldu.

Gene başlı başına yalnış bir olaya gidiyoruz. Ne vaka sayıları azaldı ne corona bitti. Zaten takan 3-5 kişi vardı artık onlarda takmaz. Böyle devam ederek nereye kadar yaşarız Allah bilir.

Açık hava yerlerde ve havalandırması güçlü olan yerlerde kalktı. Kapalı çoğu yerde hala maske takmak zorunlu. Açık havada zaten pek takan yoktu maskeyi.

Virüs salgıni sonmu bulduda baskeleri çıkartıyoruz. Takmaya zorlandığımız maskeler şimdi serbest oldu takma zorunluluğu yok e virüs bitmiş olması lazım o zaman.

Vaka sayıları hâlâ var, yasakların kaldırılması sevindirici olsa bile kalabalık yerlerde önlem almaya devam edilmeli.

Bu kararı çoğu insan istismar edecek. Kapalı alanlarda bile maske takmak istemeyecekler ve insanlar arasında sorunlara neden olacak. Toplum zaten bir türlü maske takma adabını öğrenemedi şahtık şahbaz olacağız.

Bence cok iyi olmadi yani acik havada tamamda kapali ortamda havalandirmamin iyi oup olmadigini nerden anlayacagiz ki?

Kapalı alanlarda maske takmaya hep devam edilmeli. Hala tehlike geçmedi ki…!tedbirler neden gevşetildi?