Maskeyi çıkartıp hapşırmanın zararları nelerdir?

Günümüzde pandemi salgını var ve bir çok kişi maske takmakta. Ama bazı insanlar hapşuracağı esnada bu maskeyi indirip yola hapşuruyorlar. Bu davranış ne kadar yanlış ? Bu olayın verdiği zararlar nelerdir?

Bu kendini koruyup insanları riske atmaktır. Bencilliktir böyle yapacağınıza o maskeyi boşuna takmayın ne anlamı kaldı.

Yani çıkarıp hapşurunca biz korunuyoruz ama çevremizdeki insanları hasta edip mikrop bulaştırma riski oluyor.

Virüsün havada kaldığı söyleniyor ve bu yüzden bulaşıyor aslında. Bu yüzden diper insanları tehlikeye atmış oluruz.


Zaten normal hayatta bu tarz havaya hapşuran insanlar çoktu.
Bu pandemi döneminde de arttı.
Hapşurma ile birlikte havaya tükürükler sıçramakta ve kişide olan mikropların hepsi etrafa yayılmakta.
Ardından geçen kimse orada hava soluyunca o kişi de mikrop kapıp hasta olur. 7
Yani öksürürken , hapşururken ağız kesinlikle dirsek içi ile kapatılmalıdır .
El ile kapanacak ise el kesinlikle yıkanmaktadır.
Hastalık yayılmaması adına.

Zaten o maskenin amacı dışarı tükürüklerin çıkmasını engellemek eğer öyle bir davranış yapılırsa- ki çoğu kişi yapıyor- çevremizdekileri tehlikeye atarız. Ben hapşururken ağzımda maske olsa bile koluma doğru hapşırıyorum… alışkanlık

Kendini korumak için taktığın maskeyi karşındakini korumak içinde takmış oluyorsun. Maskeyi çıkartıp hapşırınca eğer bir mikrobun bir şeyin varsa bunu etrafa saçmış oluyorsun.

maskenin amacı zaten hapşırırken ve öksürürken ağzındaki sıvıların dışarı saçılmasını önlemek. Hapşırırken maskeyi kaldırırsan zaten takmanın anlamı yok en iyisi direkt takma.

Bunu yapan insanlar maske takmalarının sebebini hâlâ kavrayamamışlar bence. Madem hapşırırken, öksürürken o maskeyi çıkaracaksın hiç takma.
Aynı şeye çıkıyor zaten.

Maskeyi çıkarıp hapşıran kişi maskeyi çıkardığı için kendisini, hapşırdığı için de etrafındakileri tehlikeye atmış olur.

Maskeyi hiç takma daha iyi :rofl: Tüm mikropları rüzgar gibi ortalığa yayacaksanız neden maske takıyorsunuz? Maske varken hapşırmadan önce çıkarırsanız hiçbir anlamı kalmaz.

Maskeyi hapşırınca çıkaran insan demek ki maskeyi moda olan bir şey sanmış. Maskenin amacı zaten hapşırdığında , öksürdüğünde ağzından çıkan partikülleri etrafa yayılmasını engellemek . Bunu gerçekten yapanların kafasında neler var acaba.

Maskeyi çıkarıp hapşırıp , öksürüyorsa maske takmasın daha iyi, zaten o maskenin amacı bunlar olduğunda etrafa yayılmasını önlemek. Çıkarıyorsa bir manası kalmaz. Daha çok yayılır.

Pandemi döneminde maske olmazsa olmazlardandır bizde hastalığın yayılmaması için hapşırırken öksürürken ağzımızı kapatmalıyız.

Riski arttırıyoruz, yani bunun cov 19 lada alakası yok grip gibi mikroplarıda yayıyoruz.

bence çok zararlıdır çünkü eğer o kişi covidse ve covid olduğunu bilmiyorsa etrafındakileri covid yapar ve çok tehlikelidir

İnsnalara masketakmalarını bu gibi durumlar için dr istiyorlar. Maske çıkartıp hapşurmak nedir ya.

Maskenin amacı tükürük zerreciklerinin havaya karışıp birinin solunumuna gitmemesi için alınan bir önlem.Fakat nedense hapşururken maske iniyo buda tehlikeli bir durum arz ediyo.İçine hapşurup yeni bir maske takılabilir çok zor değil yani.

Maskenin amaci zaten hapşırma gibi eylemlerden korumak çıkardıktan sonra ne anlamı kalır ki hiç takmasın o zaman.

Maskeyi çıkarmanın ve hapşırmanın verdiği zarar, enfeksiyonun yanınızdaki kişilere bulaşmasına neden olur ve bu durumda enfeksiyonu çevrenizdekilere de aktarmış olursunuz ve onlar da hastalığa yakalanır, bu yüzden enfekte olmamaları için maskeyi ve hapşırmayı insanlardan uzak tutmak daha iyidir.