Mavi gözlü anne ve mavi gözlü babanın kahverengi gözlü çocuğu olabilir mi?

Mavi gözlü anne ve mavi gözlü babadan kahverengi gözlü çocuk olabilir mi?
Olursa bu durum Mendel yasalarına aykırı olmaz mı?
Bu durum nasıl açıklanır?

Evet olabilir.Üst genlerden babaanne dede gibi kahverengi gözlü olanlar varsa genetikten geçmiş olabileceği için çocuk kahverengi gözlü olur.

Mavi gözlü anne babanın genlerinde varsa kahverengi gözlü çocuğu olabilir.

Eşim kahverengi gözlü bende kahverengi gözlüyüm ama bebeğim mavi gözlü. Eşimin babası mavi gözlü olduğu için genler baskın gelmiştir. Eğer çekinik gen olsaydı bebeğimde bizim gibi kahverengi gözlü olurdu.

Mavi göz rengi her zaman çekinik gendir ve homojendir bu yüzden mavi gözlü bir anne ile mavi gözlü bir babadan kahverengi göz renginde bir çocuk olamaz bilime aykırıdır. DNA testine bakmak gerekir başkasının çocuğu olabilir. DNA testi sonucunun pozitif çıkması durumunda genlerin kodlanmasıda bir mutasyon meydana gelmiş olabilir.

Verilen cevapların hiçbiri doğru değil. Mavi göz oluşumu için bir değil iki faktör gereklidir. Yani mavi göz geni söz konusu olduğunda Mendel şablonları hatalıdır. Göz renginin önemli genleri OCA2 ve HERC2’dir. Bunlar mavi göz oluşturan tipte olur ve ikisi birlikte çalışmak zorundadır. Yani Mendel’e aykırı olan duruma epistazi adı verilir. Göz rengi genleri birbirine ihtiyaç duyduğu için bu genlerden biri çalışmaz, bir sorun olur ise pigment üretilmesi mümkün olmaz ve bu yüzden genlerinde kahverengi göz geni taşıdığı halde kişi mavi gözlü doğar, kendisi gibi kahverengi göz geni taşıyan mavi gözlü biriyle de evlense, taşıyıcı kahve gözlü olduğu için mavi gözlü anne babaların kahverengi gözlü bir çocuğu olabilir. Kafadan yazmayalım lütfen.

ya neden olmasın her şey Allah vergisi yeterki sağlığı olsun