Maya nedir? Çeşitleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Maya nedir? Çeşitleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Maya aslında doğada da kendi başına var olan bir organizmadır ve maya ekmek, poğaça, simit, hamur gibi gıda maddelerinin mayalanmasında kullanılıyor. Maya insan vücudu için de yararlı bileşenler içerir. Ekmeklerin, keklerin daha güzel kabarması için kullanılır hatta paketlenmiş gıdaların çoğunda bulunur. Yaş maya ve kuru maya olarak kullanılabilir.

Maya tek hücreli bir organizmadır. Etkilerine bakacak olursak maya genel anlamda canlı bir besin türüdür. Birçok yiyeceğin elde edilmesi esnasında fermantasyon elde ederek yiyeceklerin oluşmasını sağlar. Fermantasyon yaptığı esnada içerisinde ki karbondioksit şişerek yiyeceğin kabarmasını sağlar. Genel anlamda yapılacak hamur işlerinin kabarmasında etki göstermektedir. 3 farklı maya çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;
-Aktif kuru maya
-Yaş maya
-İnstant maya’dır.
Yaş maya daha her ne kadar daha çok etki göstersede son dönemlerde kuru mayaya katlı rağbet daha çok olmaya başlamıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri son kullanma tarihinin daha uzun ömürlü olmasından kaynaklanmaktadır. Kuru maya tek tek paketli halde olduğundan dolayı saklama koşulları daha kolay ve pratiktir. Yaş maya katılan hamurlar belirli bir süre bekletilmeli ve yiyeceğin yapım aşamasına belirli bir süre sonra başlanmalıdır. Fakat kuru mayalarda çok beklemeye gerek yoktur. 5 dakika gibi bir süre içerisinde hemen aktif olmaya başlamaktadırlar.

Maya hamurişlerinde vazgeçilmez bir maddedir. Hamurun kabarmasını ve puf puf olmasını sağlar. Yaş maya, kuru maya ve instant maya olarak çeşitleri vardır. Günümüzde yaş maya pek kullanılmaz. Diğerleri ise daha popüler olarak kullanılmaktadır.