Medusa efsanesi nedir? Medusa'nın hikayesi nedir?

Medusa efsanesi nedir? Medusa’nın hikayesi nedir? Bilgi verir misiniz?

efsaneye göre 3 kız kardeşten sadece biri ölümlü ve kendisine bakanları taşa dönüştürme gibi bir gücü var. Bu nedenle Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak amacıyla Medusa kabartmaları, mozaikleri ve resimleri sık sık kullanılmıştır

Medusa,alt tarafı yılan üst tarafı kadın ve saçlarıda yılan olacak şekilde bir efsanedir.Bir nevi bizdeki şahmeran gibi.Medusa’nın en bilindik özelliği ise bakışı ile canlıyı taşa çevirmesidir.

Bildiğim kadarıyla gözlerine doğrudan bakan kişileri taşa çeviren yılan kadın bir çok oyunda yer alıyor hatta League of Legend’de İlloi karakteri ondan esinlenerek oluşturulmuş bir karakterdir.

Mitolojik bir canlı olan ‘‘Medusa’’ başında yılanların bulunduğu bir kadındır.Bakan insanların taşa dönüştüğü lanetlenmiş bir kadının hayatını ele alan efsanedir.

Medusa; Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’ dan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Didim’de de ünlü sembol olarak bilinir.Bu antik dönemlerde tapınakları korumak için medusa heykelleri ve kabartmaları bu nedenle yapılmıştır. Bütün hikayelerin ortak noktası,Medusa’nın Perseus tarafından başının kesilerek öldürüldüğü ve Medusa’nın kanından Kanatlı at Pegasos ve Khrysaor doğmuştur. Apollo tapınağında medusa figürleri kullanmak istenmiş ama tapınağın yapımı tamamlanmadığı için yarım kalmıştır.
Efsaneye göre; Medusa okadar güzel bir kızmış ki herkes onu kıskanırmış. Poseidon’da ona hayranmış. Bir gün Athena’nın tapınağında zorla sahip olur.Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusayı cezalandırır. Gorgana ile cezalandırır, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. Medusa ölümlü bir insandır. Gorgon cezasını az bulan Athena, Perseus’la anlaşma yapar. Medusa’nın kafanı kestiriyor. Poseidon’dan olan çocukları gövdesinden fırlar. Medusa’dan sıçrayan kan damlaları Libya çöllerine düşer ve birer yılana dönüşürler. Perseus, Medusa’nın kesik kafasını alır gider.İki damla kanını kral Erichthonius’a hediye eder.
Bu iki damla kandan biri öldürücü zehirdir,diğeri ise panzehirdir, tüm hastalıklara deva olmaktadır.

altı yılan üstü kadındır bazı yerleri korumaktadır korduğu bölgelere saldıranı taş yapabilmektedir.

Perseus, Medusa’yı öldürmekle suçlanmış: Oysa kehanet sadece bununla bilinmiyor. Bir güzellik , bu kadar mı kıskandırır tanrıçayı: Sırma gibi Saçlar neden yılana döndü zannedersiniz, güzelim gözler neden her baktığı kişiyi taşa çevirir zannettiniz, güzelim endam boy nasıl olur da bir yılana döner zannettiniz, güzelim kalbi neden bu kadar kötü oldu zannettiniz, güzelliği kötüye çevirmek değildir mesele; güzelliği kötü niyete çevirmektir, yalnızlığa hapsetmektir. Yalnızlığa hapsolan Medusa, “yalnız kalınca İnsan kötülük yapar mı?” filozofça sorular doğurdu. Hadi bakalım,korku sarmaşığı bütün Diyar Tanrı ve tanrıçaları ayaklarını sarsın ve desin ki “neden Medusa şu an her yerde Kuytu köşede sağanaklarda lahitlerin üzerinde karanlıklarda iki şey arasında neden onun sadece kafası var?” Neden mi ?! Çünkü her Yalnızlık güzellikten doğar.


üç kız kardeşten yalnızca yilan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirme güçüne sahiptir. Bu sebeple Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa resimleri kullanılmaktadir.

Bildigim kadariyla medusa bir cadıdır tanrı da olabilir. Medusanın gözlerine bakan taş olur ve hareket edemez

üç kız kardeşten yalnızca yılan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirmektedirler. Bu sebeple Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa resimleri kullanılıyor.

Medusa mitolojide baktığını taşa cevirdigine inanılan altı ve saçları yılan olan bir mitolojik efsanelerden biridir. Medusa heykeli Didim de bulunan antik kentte sergilenmektedir.

Medusa, 3 kız kardeşten tek ölümlü olan kız kardeştir. Ve aslında kardeş değillerdir efsaneye göre sadece 3 Gorgon kaldığı için Zeus onları kardeş ilan etmiştir. Bu kız o kadar güzelmiş ki tanrıları bile kendine aşık edebilirmiş ama o kendini tanrılara adamış. Kendini zeka tanrısı Athena’ya adamış, ona ait bir tapınakta yaşarmış. Ona aşık olduğunu söylemekten çekinen küçümseneceğini düşünen Poseidon, Athena ile evli olmasına rağmen dayanamamış ve en sonunda Medusa’ya sahip olmuş. Bunu öğrenen Athena deliye döner ve Medusa’yı lanetlemiş ardından en kuzeye sürer. Ona bakanlar taş olurmuş, saçları da yılana dönüşmüş. Sonra zaman geçmesine rağmen siniri geçmeyen Athena adı Perseus olan kardeşine gidip Medusa’yı öldürmesini istemiş ve ona bakmamasını kalkanla bakmasını yoksa taş olacağını söylermiş. O da kardeşini kıramaz ve gidip Medusa’yı öldürür. Medusa’nın başı kesilince içinden Poseidon dan olma çocukları çıkar ve Perseus Medusa’nın başını alır ve gider. Bu çocukların adları Perseus ve Chrysaor’dur. Efsaneye göre Medusa’nın başı şu anda Yerebatan sarnıcındadır.
image">image
image">image

Medusa yılan kadın olarak bilinir gözüne bakan kişi taşa dönüşür böyle

Phorkus ve Keto’nun üç tane kızları var olduğu düşünülmektedir. inanışa göre bu üç kız kardeşten sadece Medusa’nın ölümlü olduğu bilinmektedir. Medusa çok güzel olduğundan bütün kadınların kıskandığı ve hoşlanmadığı bir karakter olmuştur. Bir ölümlüye aşık olduğunu kabul edemeyen Poseidon en sonunda tutkusuna yenik düşüp Medusa’ya zorla sahip olmuştur. Bunun üzerine Athena kıskançlığından Medusa’yı ve kız kardeşlerini yılan saçlı ve korkunç yüzlü yaratıklara çevirmiş ve onlara bakan herkes inanışa göre taşa dönüşürmüş.