Mehmet Akif Ersoy "Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın" Sözünü neden söylemiştir?

Mehmet Akif Ersoy "Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın "sözünü neden söylemiştir?

Çünkü bir defa Kurtuluş’ a erdi bu millet onca savaş ve kötü yılları geride bırakarak. Tekrar savaş olmasın, yeniden kurtuluş olmasın bu millet tekrar o günleri yaşamasın diye bir daha İstiklal Marşı gibi bir marş yazılmasın demiştir.

Yıllarca süren savaş ve gözyaşı ülkeyi harap etti. Bu yüzden M Akif Ersoy bu cümleyi kurdu.

Çok şehit verdik, çok kan döküldü. Bu yüzden Mehmet Akif Ersoy bu kara günlerin bir daha yaşanmamasını dileyerek bu cümleyi söylemiştir.

İstiklal Marşı büyük bir zaferin ve mücadelenin arkasından yazılmış devletimizi kurtarmak için bir çok şehit ve Gazimiz olmuştur. Hen Devletimize kimse göz dikmesin hemde şehit ve gazilerimizin arkasından tekrar üzülmeyelim anlamında söylenmiş olan güzel bir sözdür. Ülkemizin elimizden gitme gibi bir ihtimal bile olmasın.

İstiklal Marşı büyük bir zaferin arkasından yazılmış ve devletimizi kurtarmak için bir çok şehit ve Gazimiz olmuştur. İstiklâl Marşı dönemi o kadar zor o kadar sıkıntılı geçmiştir ki bunları atlatmak çok zor olmuş. O yüzden Mehmet Akif ERSOY böyle bir cümle kurmuş ve o dönemlerin içeriği hakkında bize bilgi vermiştir. Bize de onun gibi görüp bunu istemekten başka bir şey düşmez. Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın​:pray::pray::pray::pray:.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızı yazdıktan sonra kendisine verilen ödülü kabul etmeyip Türk milletinin herzaman bağımsız kalması ve bir daha savaş yüzü görmesin diye söylemiştir İstiklal Marşı’nı Türk Milletine armağan etmiştir.