Menemen yemeği nedir? Menemen yemeğinin malzemeleri nelerdir? Kaç çeşit menemen yapılır?

Menemen yemeği nedir ? Menemen yemeğinin malzemeleri nelerdir? Kaç çeşit Menemen yapılır ?

İlk öncelikle menemen ilk defa İzmir’in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapılmıştır yani adını bir ilçeden almıştır.Menemen yemeği yumurta ile yapılır.Menemen yapmak için ise kişinin zevkine göre değişen bir malzeme yoğunluğu içerir fakat genelde yumurta,biber,domates,soğan tercih edilmektedir.Menemen çeşitleri ise pastırmalı,fransız usulü,fırında,sebzeli ve daha sayamadığım menemen çeşidi vardır.


2 yemek kaşığı sıvı yağ
3 adet yeşil biber (Sap ve çekirdekleri temizledikten sonra, ince doğranmış)
3 orta boy domates
1/2 (yarım) çay kaşığı tuz
3 adet yumurta
İsteğe bağlı: kaşar peyniri küçük bir kasenin yarısı kadar yeterli olur.
Yapılışı ise;
Zeytinyağı ve biberi tavaya koyarak rengi soluncaya kadar kavuruyoruz.
Ardından üzerine kabukları soyulmuş ve doğranmış domatesleri ilave ediyoruz.
Ocağı Kosova alarak domateslerin ağır kanlılıkla pişmesini sağlıyoruz.
Domatesler tavaya yapışırsa üzerine sıcak su ekleyebilirsiniz.Pişen domateslerin üzerine yumurtayı kırarak üzerine tuz ve isteğinize göre baharat ekleyerek yumurtalar pişene kadar bekleyin.
Yumurtalar piştikten sonra isteğe bağlı olarak kaşar peynirlerini de ekleyerek güzelce erimelrini bekleyebilirsiniz.
Menemeni sıcak olarak servise sunabilirsiniz.
Afiyet Olsun.

Menemen Türk toplumunun çok sevdiği yemeklerden bir tanesidir, özellikle kahvaltılarda oldukça hoş ve damak tadına hizmet eden bir yemektir içerisinde malzeme olarak yumurta olmazsa olmazdır, domates, biber, soğan ve baharatlar kullanılmaktadır damak zevkine göre içerisine başka malzemeler de eklenilebilmektedir yanına bir de ekmek aldığımız zaman tadından yenmez.

Menemen malzemeleri konusunda tam bir görüş ve zevk birliği yoktur. Esasen kavrulan biber ve domateslerin içine yumurta kırılarak yapılır. Bazı yerlerde içine soğan da konur. Bazı yerlerde ya da zevkine uymayan kişilerce de soğana karşı durulur. Geçtiğimiz yıllarda gurma Vedat Millor tarafından sosyal medyada menemene soğan konulup konulmayacağı yönünde yapılan bir ankete rekor derecede katılım olmuştur. Eşitliğe yakın bir sonuç çıkmış, soğanlı menemen taraftarları küçük bir farkla öne geçmiştir.

Menemene sucuk, kıyma vb. ürünler konarak farklılıklar yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında sayısız farklı versiyonu olabilir. İçine sıvıyağ ya da tereyağı konabilir. Benim tercihim bol tereyağ ve soğan konulması yönündedir. Soğansız menemene “menemen” demem…

Menemen ülkemizde sık tüketilen bir yemek türüdür özellikle kahvaltılarda tüketilen bu yiyecek ülkemizde çok rağbet gördüğü için birçok insan tarafından kullanılmaktadır yapılışı oldukça basit olmasının yanında lezzeti de oldukça güzel olduğu için birçok kişi tarafından 7’den 70’e herkes tarafından tercih edilir. Bunun ana malzemesini oluşturan asıl şey domates yumurta biber ve soğan dır. Bu malzemeler hep birlikte ince ince harmanlandıktan sonra arkasından pişmek üzere ya da tencere içerisine konularak bir müddet geçtikten sonra üzerine yumurtasının kırılması sonucunda servis edilir. Fakat bazı insanlar bunun Soğanlı bazıları ise Soğansız yapıldığı hakkında farklı fikirler yürütürler. Fakat ana malzemenin içerisinde her zaman soğan bulunur.