Mentor ve mentorluk nedir?

Mentor ve mentorluk nedir? Kavramların genel özellikleri nelerdir?

1 Beğeni

Mentör kelimesinin kökeni mitolojiden gelmektedir. Homeros Odysseia’daIthaca Kralı Ulysses’in savaşa gitmeden önce oğlu Telemachus’u en yakın arkadası Mentor’a emanet ettiğini anlatır. Kralın savaştan dönmesi yirmi yıl alır ve Mentor, prensi kralın yokluğunda en iyi şekilde eğitir ve yetiştirir.

mentör bir kişinin hayat koçuna denebilir.Mentörlük de bu hizmetin adıdır.Bir kişi bireysel olarak sorunlarını yenmek, hayata olumlu bakabilmek amacıyla profesyonellerden destek alabilir.Veya sporcular grup halinde ya da bireysel şekilde sporuna en üst düzeyde zihinsel antrenman yaparak hazırlanmak isterse bir mentöre ihtiyaç duyar.Asıl işi yapacak olan kaslar olabilir fakat kazanmak kafada başlayan bir durum olduğu için mentörlük bu bakımdan çok önemlidir.Kişi aynı zamanda kendinin mentörü de olabilir.İnanmak, inandırmak, konsantrasyon, odaklanma…sporda, sınavda , hayatta kısacası her alanda mentörlere iş çıkma potansiyeli vardır.Mentörlük ayrıca akademik boyutlarda dünyada popüler bir alandır.

Son yıllarda çok fazla duyduğumuz bir kavram. Genellikle bilgili, deneyimli kişilerin tecrübesiz kişilere yol göstermesi, rehberlik yapması gibi ifade edebiliriz. Mentor; tecrübelerini, bilgilerini paylaşarak kişiye bir nevi akıl hocalığı yapar.