Meraklı olmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Meraklı olmanın faydaları ve zararları nelerdir? Nedenleri ile birlikte yazınız?

Faydasıni ve zararını ne konuda olduğunu belirler eger iyi yararlı konulardaysa ders vs. Gibi iyi ama kotü zararlı konulardaysa sonuçları can sıkıci olabilir.

Meraklı olmanın iyi yanı insanı araştırmaya ve yeni bilgiler edinmeye, keşfetmeye itmesidir. Olumsuz yanı ise başınıza her türlü olumsuzluk gelebilir. Eğer seninle alakasız herşeyi merak edersen, özel hayata girersen o zaman başına bela alabilirsin. Ama merak etmek ve bilgi sahibi olabileceğin konuları araştırmak faydalıdır. İnsan merak ederek öğrenir ve sorgulayarak bilgilenir.

meraklı olmak insana çogu zaman yeni şeyler örettigi icin faydalidir.Ama bazende can sıkıntısına ve üzülmeye neden olur

Merak ilime,bilime ve bilgiye duyuluyor ise belkide dünyanın en güzel şeylerinden biridir.Peygamber efendimiz ( S.A.V) merak ilmin yarısıdır diye buyurmuştur. Tüm icatlar,buluşlar,keşifler özünde merak etme sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun dışındaki merak konuları kim ne giymiş, kim nasıl yaşıyor, o ne yapmış, bu konuşmuş, gibi merak edilen konuların insana tabi ki bir faydası yoktur. Merak duygusu insana bir macera ve araştırma ruhu katar. Sürekli öğrenme dürtüsü ile araştırma yapar. İlim ve bilgi sonsuz bir deniz gibidir, insan bu konuda istediği kadar merak etsin bundan nasıl bir zarar gelebilir ki? Lakin insanların özel yaşantıları veya kendisine fayda etmeyecek konuları merak etmesi daha doğrusu aşırı merak etmesi başını belaya sokabilir.

Halkımızda bir söz vardır mesela fazla merak iyi değildir diye fazla meraklı olan insanların başı belaya girer, başı dertten kurtulmaz faydası ise yeni şeyler öğrenir ve araştırma becerileri gelişir

Meraklı olmak insanın dünyasını açar, insan yeni şeyler öğrenir, eğitimli ve kültürlü biri olur. Yanlış şeyler hakkındaki merak ise başımıza istenmeyen sonuçlar açar

“Fazla Merak İyi Değildir” derler bence de meraklı olmanın zararları insanların bilmek istemediği şeyleri bilip insanları küçük düşürebiliriz.

merak insana herşeyi yaptırır bu nedenle yeri geldiğinde faydalı yeri geldiğinde ise zararlıdır

Herhangi bir bilim adamını merak edip araştırarak bilgi sahibi olabiliriz ama sigara gibi kötü alışkanlıkları merak edip denersek bağımlısı olup hem kendi sağlıgımıza hem de cebimize zarar veririz.

meraklı olmak faydaları olarak bilgi ve tecrübe sahibi olabilirisin. Ama kaybettiğin zaman kaybı kaza üzüntü gibi tatsız olaylar da olumsuz olarak sonuçlanır.

meraklı olmak öğrenme kapısını açar her yeni bir bilgi insan gelişimi için büyük bir avantajdır insanlar arasindaki statünü artıracaktır fakat kötü emmeller için yapılan merak insanı çıkmaza götürerek toplum içinde alcalmasina neden olur

Öğrenmek bilgilenmek ve insanın kendisini geliştirmesi için müthiş faydalıdır. Merak edilecek konular var merak edilmeyecek konular var. Eğitimle ilgili her konu meraka açıktır, boş laf ve konulara kulak asmak keşke duymasaydım diyebilinecek durumlardan kaçınılmalıdır.!

Meraklı olmanın faydaları şöyle vardır.Eğer konu bizimle ilgiliyse faydası vardır.
Ama eğer konu bizi ilgilendirmiyorsa merak etmenin bir faydası yoktur.

Meraklı olmanın da bi dozu var ha böyle küçük şeyleri merak et ama herşeyi de merak edersek çok kötü şeyler başımızı gelebilir