Mercimekli bulgur pilavı nasıl yapılır?

Siyah mercimekli bulgur pilavı yemeği nasıl yapılır? Yapımında hangi malzemeler kullanılır? Bu yemeğin olmazsa olmaz malzemesi nedir?

Yemeğin yapımında siyah mercimek bulgur sıcak su salca ve soğan kullanilir . Önce mercimekler haşlanır ve süzülür . Soğanlı ve salçalı sos hazırlanıp bulgularla beraber eklenir güzelce karıştırılır ve sıcak suyu eklenir . Tahmini 10 dakika sonra yemek hazır olur .

Mercimegi cok az kaynatir sonra suzeriz bulguru biraz kizartir ve mercimegi ekler suyu ekler pismeye birakiriz

Mercimek ilk önce suda bekletilir. Sonra biraz kaynatılır. Suyunu süzüp üzerine bulgur ile su eklenir. Daha sonra salça, soğan ve yağ ile yapılan sos dökülür. Suyunu çekinceye kadar pişirilir.

Mercimekli bulgur pilavı yapımında önce mercimekler yumuşayana kadar haşlanır. Daha sonra yağ içinde soğanlar kavrulur. Üzerine haşlanmış mercimekler eklenir. Pilavlık bulgur da eklenip kavrulur. Üzerini geçecek kadar su eklenir ve ağzı kapatılıp pişmeye bırakılır.

Mercimekli bulgur pilavında ilk mercimek haşlanır. Haşlanılan mercimeğin içine bulgur konur. Bulgur pişincede üstüne yağ yakılır. Bizde bu şekilde pişirilir.