Merdiven testi nedir?

Merdiven testi nedir? Niçin yapılır nerede ortaya çıkmıştır?

Merdiven Testi Nedir?

Yaratılan bir senaryo ya da similasyon ile kişilerin merdivenden aşağı inerken düşünmesini sağlayan psikolojik teste Merdiven Testi denir. Merdivenden inildiği varsayılan kişiye belirli basamaklarda sorular yöneltilir. Bu sorular genelde basamak sayısı, duyulan sesin kime ya da neye ait olduğunu bulma ya da ışığın varlığı üzerinedir.

Niçin Yapılır?

Merdiven Testi kişinin düşüncelerinin kaynağını, çocukluk travmalarının etkilerini, bastırılmış duyguları, bilinaçaltında yatan duygu ve düşüncelerini keşfetmek için yapılır. Test sonucunda kişi kendini daha iyi tanımış, yaşadığı olayların sebeplerini, sonuçlarını ve etkilerini öğrenmiş olur. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588830178-83867-merdiven-testi-3.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588830178-83867-merdiven-testi-3.jpeg)

Merdiven testi kişilere yapılan psikolojik bir testtir. Kişilerin geçmişinden ne kadar etkilendiğini ifade etmek amacıyla yapılan psikolojik testtir.

Psikolojik bir test olan merdiven testi, kişinin düşüncelerinin kaynağına inerek geçmişte yaşadığı travmlara bağlı duygu değişimlerini, bilinç altı duygularını keşfetmek için kullanılır.

Psikolojik bir testtir. Kisinin düşüncelerinin kaynağına inip geçmişte yaşadığı travmlara bağlı duygu değişimlerini, bilinç altı duygularını keşfetmek için kullanılır.

Bir merdivenden aşağı inerken kişiye belli basamaklarda sorulan çeşitli sorularla kişinin bilinçaltı kayıtlarına ulaşılmasını hedefleyen bir psikolojik testtir. Kişiler bu test sayesinde travma yaşadığı durumlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olurlar.