Merhamet etmek kötü sonuçlar doğur mu?

Her zaman merhamet etmek kötü sonuçlar doğurabilir mi?

Merhamet etmek insanı bir duygudur. Dinimiz merhametli, olmamızı ister. İnsanlara yardım etmeliyiz. Ama gereğinden fazla ve haketmeyen kişiye yapılan merhamet sizin başınıza iş açar. Ve kullanmaya çalışırlar.

Fazla merhamet etmek başınıza çok iş açabilir. Ben bu konuda oldukça tecrübe sahibi oldum. Merhamet çok değerli bir şey ama lütfen dozunu kaçırmayın.

Kime ne derecede merhamet ettiğine göre değişir bu. Merhametli olmak tabii ki iyidir ama bir kişiye fazla merhamet gösterirseniz onunla illa ki bir sorun yaşarsınız.

Merhamet güzel bir duygu bence , merhametli insan her zaman hayatında iyi şeylere rastlar ve kazanan olur . Fakat bazı durumlarda merhametiniz su istimal edilir ve güveniniz kırılır .

her zaman merhametli olmak kötü sonuçlanmayacağı gibi her zaman iyi de sonuçlanmaz. Kime ne kadar merhametli davrandığımızda da alakalı bir durum.
Yapılan harekete göre değişir mutlaka

Merhametli olmak güzeldir iyidir bu duygu gerçekten içinizden gelerek yapıyorsanız. Ama her şeyin fazlası zarardır. Bu durumuzu fark edenler elbet bundan yararlanır. Ama bu durum merhamet barındıranı üzmemeli karşısındaki onu sömüren üzülmeli ve üzülür de.

Tabi ki her zaman merhamet etmek kötü sonuçlar doğura bilir ama yerinde merhamet etmenin kötü sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum


Bence merhamet mutlaka her insanda var olması gereken insani bir duygu ama maalesef ki bazı insanlarda yok merhametsiz insanlara merhamet etmek olumsuz sonuçlar getirebilir.

Fazla merhamet iyi değil bir süre sonra insanlar anlamazlar olan sana olur bence.

Merhamet ettiğiniz kişi bu durumu fark edip size karşı kullanıyor ise bu sizin için problem yaratabilir .


Bi laf vardı fazla merhamet kişinin kendi hakkına girmesidir diye tabi ki merhamet duyguların en güzeli ama herşeyin hep fazlası biraz zarardır. O yüzden herşey orantıda olursa daha iyi olabilir. Yani evet çoğu zaman olmasa da fazla merhamet kötülüklere yol açabilir.

fazla merhamet bir süre sonra insana hata yaptırabilir, insanların duygu durumlarıyla oynanabilir ve menfaat için kullanılabilir sevgi, aşk gibi merhamet duygusu da yerinde ve dozunda olmalıdır.

Fazla merhamet sizi canınızdan bezdirebilir. Herkese nasıl davranmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Karşınızdaki kişi sizi kullanıyor olabilir. Fazla merhamet maraz doğurabilir.

Merhamet etmek güzel bir duygudur fakat duygu sömürüsü yapanlara karşı da dikkatli olmak gerekir. Bence fazla merhametli olmak insana zarar vermez ama iyi ve kötüyü ayırt edememek insana zarar verir. İylikten iyilik ortaya çıkar kötülükten maraz doğar. İyi niyetle yapılan hiçbir şey insanı yarı yolda bırakmaz ama göz göre göre ağzınızdan lokmayı, elinizden işinizi,kalbinizden sevginizi almaya çalışan insanlara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Yani her şey olabilir aslında, kadir şeker gibi mesela iyilik yapmak isterken hapise girdi.

Merhamet duygusu çok güzel bir duygudur
Ve bunu sürekli yapmak kötü bir şey değildir. Ama bazı insanlar sizin bu duygunuzu kötü kullanır. O yüzden aslında kişiye göre değişir.

Merhamet çok güzel bir nimettir fakat sizin göstermiş olduğunuz merhameti iyi niyeti farklı yerlere çekenler mutlaka olacaktır. Yani her kişiye yaptığınız merhametten aynı tepkiyi almazsınız bazen kötü sonuçlar doğurabilir.

Normal derece kötü sonuçlar doğurmaz fakat dereceyi aşmamak gerek.

evet doğurur ama buna rağmen iyi insan olmaktan vazmıgeçeceğiz?