Mersin ilinde yaşanan efsaneler nelerdir?

Mersin ilinde yaşanan efsaneler nelerdir? En yaygın olanını kısaca anlatınız?

Mersin ilinde anlatılmakta olan pek çok efsane vardır. Bunların en bilinenleri; Şahmeran efsanesi, Yusufçuk kuşu efsanesi, kız kalesi, yedi uyurlar ve adamdaş efsanesidir.
Bunların içerisinden Şahmeran efsanesi bir tık daha öne çıkmaktadır. Efsaneye göre Mersinde yerin altında yılanlar yaşarmış. Bu yılanların başında ise Şahmeran adında güzel bir yılan varmış. Bir gün Cemşab isimli genç arkadaşları ile mağaraya girer ve arkadaşları onu mağarada bırakarak kaçarlar. Cemşab ise mağarada küçük bir delik görür. Bu deliği büyütünce bir bahçeye girer orada şahmeran ile tanışır ve üzün yıllar dostluk kurarlar. Bir gün ülkenin kralı hasta olur Cemşab şahmeranın yerini krala gösterir. Kral onun eti i yer ve iyileşir.

Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı olan cennet cehennem obruklari efsaneleri ile tanınır. Bir yer altı deresinin açtığı yol açtığı kimyasal erozyonla tavanin çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir cukurdur. Ağzı elips biçimindedir. Antik kaynaklarda tyhfon efsanesinin geçtiği yer olarak tarif edilir cennet diye adlandirilan birinci mağaraya yapma merdivenlerle inilmektedir. Mağaranın kapısında hristiyanlik devrinde yapilmis küçük bir klise vardır cennet cehennem dolaylarinda paperon adlı Roma şehrinin kalıntıları yer almaktadır.

Mersin in Tarsus ilçesinde yer almaktadır Hıristiyan ve muslumanlarca kutsal ziyaret yeri olarak kabul edilir. Mağara dört Köşe olarak kayadan oyulmustur. 1520 basamakla inilir. Mağaranın üstüne 1873 yilinda Sultan Abdülaziz tarafindan yaptırılan camiye sonradan üç şerefeli bir minare eklenmiştir. Tarsus Romalılar doneminde önemli bir hadise ye neden olmuştur Allah a olan inanclarini yerine getirebilmek için 7 arkadas ve bir kopekleri Rum hükümdari Dakyanus un zulmunden kaçarak Bencelus dağındaki mağarada 309 yıl uyuyan ancak bir takip sonucu sır olan 7 arkadaş ve kopeklerinin hikayesi.