Mesai sorunu

Mesai sorunu bir tanesi de hakedilenden fazla çalışmak. Sizce en fazla kaç saat çalışmalıyız?

Dünyada insanların önerilen çalışma saati maksimum 8 olmaktadır. Fakat bazı özel sektör ve kamu kurumlarında 8 saatten fazla çalışma saatleri vardır. Bu insanlara ciddi zararlar verir. Önerilen 8 saate uyulmalıdır.

En fazla sekiz saat çalışmak insan onuruna yaraşır. Sekiz saatten sonrası serbest olmalı . İsteyen çalışır ,isteyen çalışmaz. İnsanın insan olarak dinlenme , konuşma yemek yeme, gibi belli temel ihtiyaçları vardır. Bunlar dışında kendimize ayıracak vaktiniz de olmalıdır. Biz köle değiliz her zaman çalışalım. Bazen de dinlenmeliyiz ve çoğu işveren bu hakkı çalışan için bir hak olarak görmez.

Mesaiye kalacak kişinin enerjik olması gerekir. Kalmasan çnce kahve içmesi, kendini zorlayacak şeyler yapmaması gerekir.

Bazı fabrikalar mesaiye kalıtoraun ama senin üstünden geçiniyor gidiyor ve böyle yapan bir sürü fabrika vardır.

Mesai gerçekten sıkıntı bir olay bir de mühendisler için özellikle yasada açığını bulmuş elemanlar teknik elemana mesai verilmiyor diye bazı yerlerde işçiler mühendisten daha çok maaş alıyor bu yüzden.günde 14 saat çalışıp 2 aydır izin kullanmıyorum diyen üstelik 2100 tl maaşa bunu yapan tanıdığım olmuştu.

Ülkemizde bu sorun çok fazla. Aslında iş etiğinde çalışanı motive ve teşvik etmek gerekiyor. Bunlaeın başında da mesai saatletini düşürmekyanda dengelemek gelebilir. 8 saat standart çalışma kuralı özel sektörde ya da kurumsal firmalarda da aynı şekilde olması gerekir diye düşünüyorum. Onun yanı sıra izin kullanmak da çok büyük bir sorun . Bunların hepsine köklü çözümler getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Gelişmiş ülkelerde mesai saatleri daha az ama bizde en azı 8 saat. 14 saat çalışan bile var. İnsan gibi yaşamak için kendine ve sevdiklerine zaman ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

Mesai sorunu bazı insanlar için iyi fırsat. Hemen hemen bütün firmalar mesai saat ücretini veriyor. Vermiyen şirketler ise hak yiyor. Ama bence 3 saat fazla çalışmanım bir zararı olduğunu düşünmüyorum.

Bende sekiz saat normaldir diye düşünüyorum.

Ama 22 saat çalışıldığı oluyor birde üst üste mesai olunca da insan yipraniyor.