Mesane kanseri nedir?

Mesane kanseri nedir?
Mesane kanseri nedenleri ve belirtileri hakkında bilgi verir misiniz?

Mesane kanseri vücuttaki asıl görevi idrar depolamak olan mesane yani idrar kesesi,içi boş idrar ile doldukça esneyebilen bir organdır. Mesane kanseri genellikle mesanenin iç yüzünü döşeyen mukozanın üretöryal hücrelerinden başlar.Mesane tümörleri iyi huylu veye kötü huylu olabilmektedir.

Öncelikle mesanenin ne olduğunu bilelim, mesane idrarımızın biriktiği bir torbadır.Mesane kanseri ise mesanenin iç yüzündeki hücrelerin zarar görmesiyle başlar. Mesane kanseri belirtileri:
Sürekli idrar boşaltmak
İdrarda kan gözükmesi
İdrarı yaparken acıma

Mesane kanseri genellikle mesanenin iç yüzünü döşeyen mukozanın ürotelyal hücrelerinden başlar. Mesane tümörleri kötü huylu veya iyi huylu olabilmektedir. Ancak kanser olmayan iyi huylu mesane tümörleri de görülebilir.Belirtileri Ağrılı idrara çıkma,İdrarda acillik hissi, pıhtıya bağlı idrar yaparken zorlanma hatta idrar yapamama gibi rahatsızlıklar mesane kanserinin belirtisidir.

Mesane kanseri idrar yollarının enfeksiyon kaparak iç hücrelerin zarar görmesiyle ortaya çıkar.Belirtileri sürekli idrara çıkmak,idrar yaparken ağrı ve kanlı idrar yapılmasıdır.

mesane kanseri mesanenin zarar görmesi ve enfeksiyon buluşmasıyla oluşan bir durumdur. belirtileri genellikle ağrılı idrar yapmak sürekli idrar boşaltmak ve kanlı ısrarlı kendini gösterir.

Mesane idrarımızın biriktiği yerdir. Mesane kanseri ise iyi veya kötü huylu tümördür.

Genelde idrarda kan görülür.

Mesanede oluşan kötü huylu tümörlere mesane kanseri denir. Erken teşhis önem arz etmekle beraber kemoterapi ile tedavi yapılmalıdır.

Mesane idrar torbasının olduğu yerdir. Mesane kanseri bu organın kanserli olmasıdır. Çok zorlayıcı bir kanser türüdür. İdrar tutmamak gibi sıkıntılara yol açabilir. Erken teşhis bu kanser türünde de çok önemlidir.