Meşin yuvarlak nedir?

Futbolda kullanılan terimlerden olan meşin yuvarlak nedir?

Futbolda, futbol topu için meşin yuvarlak denir. Bunun nedeni de futbolun geçmişi ile alakalı. Meşin yuvarlak, futbolun plastik toplarla oynanmadan önce koyun derisinin işleniş haliyle oynanılanan toplarına verilen isimdir. Günümüzde de hala top icin meşin yuvarlak tabirini kullanan spikerler var.

Ad aktarması yapılarak futbol topunu kastederek meşin yuvarlak denir.

Futbolda kullanılan bir terim olan meşin yuvarlak futbol topu için kullanılır.

Meşin yuvarlak ifadesi ile kastedilen ya da anlatılmak istenen şey futbol topudur. Futbol yorumcularının, özellikle spikerlerin sıklıkla kullandıkları bir terimdir meşin yuvarlak.

Meşin Yuvarlak Futbol topuna ad aktarması ile verilmiş bir isimdir.

meşen yuvarlak tabiri futbol topu için kullanılmaktadır. Meşinden yapılmış olması ve yuvarlak olmasından başka açıklanabilir bir sebebi bulunmamaktadır.

Eskiden futbol topları meşinden yapılırdı ve üzeri kaplanırdı. O yüzden topların genel adı olarak meşi yuvarlak olarak kalmıştır. Günümüz futbolunda toplar meşinden yapılmıyor ama hala bazen bu terim ağız alışkanlığından dolayı kullanılıyor.

Eski Türkçe Futbolda kullanılan futbol topuna denmektedir meşin yuvarlak kelimesi.

geçmişe dayalı futbol terimidir günümüz futbol topuna denir tek farkı ilk zamanlar futbolunda koyun derisi işlenip top haline getirilirdi günümüzdeki gibi modern plastik top üretimi yoktu