Meslek liselerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Meslek liselerinin yararları ve zararları nedir? Kısaca açıklayabilirmisiniz?

Meslek lisesinde sizi direk iş hayatına hazırlık yapıyorlar meslekle ilgili dersler görüyorsunuz ve yazın staj yaparak işi öğrenmiş oluyorsunuz. Üniversiteye gitmeden iş sahibi olabilirsiniz.
Dezavantajları ise okulda aldığınız temel dersler kimya fizik biyoloji vb meslek lisesinde almıyorsunuz.

Avantajları: İlerde olmak istediğin meslekle ilgili staj görüyorsun ve bu sana her zaman artı puan kazandırıyor, meslek dersleri ağırlıklı oluyor Üniversitede eğer aynı bölümdeysen kesinlikle derslere yabancılık çekmiyorsun ve rahat geçiyorsun, iş konusunda sana daha çok yardım sağlıyor, meslek lisesi bitiminde iş yeri açma belgen oluyor mutlaka
Dezavantajları: Toplumda her zaman ön yargıyla yaklaşıyorlar sana, Üniversite sınavında lazım olan dersler olmuyor çalışamıyorsun, Derslerde fazla etkinliklerle boğabiliyorlar seni, Arkadaş Ortamı fazla rahat oluyor hem cinslerinle olduğun için bunun yüzünden okuldan sapa biliyorsun, iş konusunda bazen yarar sağlasa da bazende zararı olabiliyor işe başvurduğunda çalışmaz gözüyle bakılırsın genelde reddedilirsin, puana göre bulunduğun ortamda yargılanırsın, hepde neden meslek lisesini seçtin gibi sorulara maruz kalırsın psikolojini kemirirler

yani üniversite okumaya pek hevesli değilseniz. bir meslek lisesine gidebilir ve böylece bir iş öğrenmiş olursunuz. böylelikle iş hayatına atılabilirsiniz. en azından mesleğiniz olmuş olur. daha sonrasında kendinizi o alanda geliştirebilirsiniz.

Meslek Liseleri aileler tarafından ikinci planda tutulsa da öğrenci yetiştirme noktasında Anadolu ve Fen Liseleriyle aynı seviyede hizmet vermektedirler. Toplum içerisinde bu tarz liselere ön yargı ile yaklaşılıyor olsa da bu kurumlarında birçok avantajı bulunmaktadır.
DEZAVANTAJLARI BENCE DEZAVANTAJLARA GEREK YOK::::::::: :rofl:

meslek liselerinin avantajı eğer kişi kendi isteği doğrultusunda burayı tercih etmişse ve gerçekten yapacağı işi severek ve isteyerek yapacaksa bu okul onun için biçilmez bir kaftan dezavantajına gelirsek malesef meslek liselerinde verilen egitim kalitesi bir fen lisesi veya anadolu lisesi kadar ileri olmadıği için ve bunu bilen milyonlarca ögrenci olup bildiği halde puanı yetmediği için meslek lisesini tercih etmesi onun icin gercekten bir dezavantaj.

Meslek lisesi, ortaöğretim olarak nitelendirilen ve zorunlu eğitimin son aşaması olan kurumlardan biri de Meslek liseleridir. Genel, mesleki, akademik veya sanatsal eğitim odaklı icra edilen eğitimlerin mesleki eğitim kısmı Meslek Liselerinde verilir. Burada amaç zorunlu olan lise eğitiminin yanısıra öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda mesleki bir kazanım sağlamasıdır. Eğitim hem teorik hem de uygulamalı olarak icra edilir. Ayrıca bunlara ek olarak zorunlu staj olanığıda mevcuttur. Genel mantığı başta sanayi tesisleri olmak üzere ihtiyaç olan alanlarda bilgili, tecrübeli ve gelişime açık ara elaman yetiştirmektir.

MESLEK LİSESİNİN AVANTAJLARI

Bir meslek lisesinin en büyük avantajı öğrencinin öğrenmek ve meslek edinmek istediği işin dezavantajlarını daha mesleğe başlamadan görme şansının olmasıdır. Yani toz pembe hayaller kurarak CNC operatörü olmak isteyen 15 yaşındaki bir öğrenci lisede bunun eğitimini alırken bu mesleğin olumsuz yönlerini ve risklerini görerek meslek seçiminde yapması gereken değişikliği geç olmadan yapabilir.

Öğrenci mezun olduktan sonra ne iş olsa yaparım mantığından ziyade yapmak istediğim iş zaten belli mantığıyla hareket ederek seçtiği dalda kariyer yapma planlarına başlayarak daha kaliteli ve sürdürülebilir bir yaşam inşa eder.

Bu tür liselere alınan elemanlar ihtiyaç doğrultusund alındığı için zaten onları hazır bekleyen bir iş ortamına dahil olarak erken yaşta ekonomik özgürlüklerini elde ederler.

MESLEK LİSELERİNİN DEZAVANTAJLARI

Günümüzde ailelerin özel sektördeki hakların insana güvence vermediğini ve özel sektörde çalışanların iş hayatlarının daha zorlu olduğunu düşündükleri için çocuklarının devlet memuru olmasını ve garanti bir maaş almalarını istemeleri gibi bir durum söz konusu. Bu yüzden toplum nazarında Meslek Liseleri başarısız öğrencilerin gittiği bir lise gibi görülmektedir. Ailelerin bu tavrında dolayı tercih edilmeyen liselerin doğal olarak puanı düşük olduğu için ciddi şekilde bilinçsizce Meslek Lisesi okuyan öğrenci artmakta. Kalabalığın ve bilinçsiz gençlerin olduğu ortamda malesef Meslek Lisesi kurumu hedefinden uzaklaşıyor.

Zorunlu lise dersleri ile meslek dersleri birleşince akademik eğitim veren bir liseye göre %30 daha fazla ders görülmektedir. Bu durum Meslek Lisesi okuyan öğrencinin akranlarına nazaran daha fazla ders çalışmasına sebep oluyor.

İş bulmak çok daha kolaydır.Akademik liselerde okuyosun okuyosun ama boşta gezebiliyosun. İş imkânı daha iyi yani

Meslek liselerinin pek çok avantajı bulunur eğer meslek lisesinde bir hedef belirlediyseniz staj görürsün ve ayrıca iş bulma olasılığında yüksektir , daha kısa sürede meslek sahibi olursun .

Meslek liselerinin avantajları mesleği çabucak öğrendiğin için üniversite okumadan bir iş bulma imkanı bulabilirsin.dezavantajları ise Ortamda çok fazla gereksiz insan bulunabilir

İşe başlamadan meslek öğrenmek güzel bir şey ama güzel bir lisede okumak önemli bunın için
meslek lisesi adı altında olup da meslek öğretmeyen geçiştiren okullar da elbette var buna dikkat edilmeli

Meslek lisesi, meslek öğrenmek için iyi bir öğrenimdir fakat üniversite sınavına girebilmek için yeterli eğitim verilmez çünkğ daha çok seçtiğiniz bölümün meslek derslerine yoğunlaşılır.

Meslek liseleri kişisel meslek açmak için avantajlıdır.Fakat üniversiteye iyi bir yere yerleşmek için de baya zordur.

meslek lisesinde genelde gideceğin bölümle ilgili dersleri daha çok görürsün bu da meslek hayatına artı katar ama üniversite hayalin varsa çok az kültür dersleri görürsün

Uygulamalı eğitim verildiği için el alışkanlığı ve kabiliyetinizi arttırır.Bunun yanında uygulamalı işlerinizi bir usta gibi halledebilirsiniz. Fakat dezavantaj olarak meslek lisesi programlarında bir anadolu ve ya fen liselerindeki gibi ders gösterim bazılarında az olduğu bazılarında ise olmadığı için bilgi isteyen sınavlarda fazlaca eksik açığınız ortaya çıkar.

açıkcası bence sağlık meslek lisesinden anesteziden mezun isen çok iyi bir şey yani kamuda çalışırsan 5 bin tl kazanabilirsin

meslek liselerinin faydasını görebilmek için açılan bölümlerden birini ciddi derecede istemek ve ilerde yapacağın işten emin olarak tercih yapmak gerekir. Eğer puanın düşüklüğünü göz önünde bulundurup okumak için herhangi bir bölüme gidilirse meslek lisesinin mantığı gereği Bölüm derslerinin temel derslerin önüne geçme durumundan dolayı başka bir bölüm için üniversite sınavında yüksek puanı alacak bilgi yetersiz kalır. Bu süreçte hedef oldukça önemlidir.

Meslek liselerinde verilen eğitimin kalitesi arttırılmadıkça çok bir avantajı olmaz. Anadolu ve Fen liseleri gibi eğitim kalitesi arttırılırsa bir çok mühendislik fakültesine donanımlı öğrenci yetişmiş olur. Yada direkt mesleğe atılarak işini profosyonel olarak yapar. Dezavantajı üniversitede başka bir bölüm tercihi yapmak istenirse çok yüksek puan almak gerekiyor.

Meslek lisesinin avantajı okuduğun bölümle üniversiteye geçerken ek puan verip üniversitede alıcağın derslerin alt yapısını oluşturuyo. Zararı ise çoğu derslerden geri kalıp üniversite sınavı senesi staj yapmak ve barajı ilk senede geçememek

Adı üzerinde meslek lisesi olduğu için aslında daha lisede bir mesleği öğrenip staj yapıyorsunuz. Liseyi bitirdiğinizde mesleğiniz hazır. Ama maalesef ülkemizde çoğu kişi bu mesleğe yönelmek yerine farklı bir bölüm kazanmak için veya kendi alanı ile alakalı bölüm okumak için üniversite sınavına girmek istiyor. Halbuki üniversite sınavını kazanmak için alması gereken dersler lisede çok az veya hiç almıyor. Öğrencileri bu noktada yönlendirmek gerektigini düşünüyorum. Liseye yerleşmek için değil mesleki bir hedefi olanların meslek liselerine yönlendirilmesi gerekir. Eğer üniversite okuma hayali varsa düz bir lise de olsa meslek lisesine gidilmemeli diye düşünüyorum.