Meslek seçiminde çevrenin rolü nedir?

Meslek seçiminde çevrenin rolü nedir? Örnek vererek açıklar mısınız?

Çevrenin rolü çoktur. İlk zamanlarda aile bir çocuğun ne olacağına karar verir. Çocuk da kendini ona göre yetiştirir. O mesleğin iyi olacağını düşünür ama sonraları o mesleğe atıldığında mesleği sevmez ve seçtiği meslekten dolayı pişmanlık duyar.

Çevrede mesleğini iyi bir şekilde yapan kişileri görünce, meslek seçiminde onlar örnek alınır. Mesela çocukluktün başlarsak, gidilen anlayışlı ve güler yüzlü bir doktor, çocuğun doktor olmaya karar vermesine sebep olur.

Meslek seçiminde en önemli faktörlerden biri ailedir . Sonra çevre gelir. Aile meslek seçiminde baskindir. Kişi meslek seçmeden ailesi olmasını istediği mesleği ona yükler ve benim kızı şu olacak , benim oğlum bu olacak der ve çocuğu ikilemde bırakır aynı zamanda etkisi altına alırlar. Olmasını istediği mesleği dile getiremeden ailesinin istediği mesleği benimsemeye başlar ama yeteneği ve kendine olan güveni o mesleği elde etmesi için yeterli olamayabilir. Bu nedenle çoğu insan çalıştığı işten, meslekten haz etmez . Zorla çalışır ve isteyerek gidilmez. Hatta sırf sevmediği meslek diye çoğu zaman işini bırakır. Çevrenin de baskısı olur genelde. O meslek sana yakışmaz, sen bu mesleği yap bu meslek tam sana göre. O istediğin bir hayatı vermez sana , sen bu mesleği yap istediğini yaparsın diye diye baskı altında bırakır ve kişi topluma ayak uydurmak için birçok hayalinden vazgeçer. Önemli olan meslek de değil mutlu olup olmamak bana göre. O işi severek yapıyor ve keyif alıyorsam, zamanım anlayamadığım bir şekilde güzel geçiyorsa o meslek benim için paha biçilemez.

Çocuklar meslek seçiminde ailesinden destek alır.Daha sonra üniversite çağına geldiğinde kendi mesleki kararlarını kendileri verirler.Sonucta doğru meslek seçimi onlar verecektir. Sevdikleri mesleği yapmaları onları mutlu edecektir.

Meslek seçiminde çevrenin yanında aile faktörü daha çok. İlk başta ne olmamız istendiği sorulduğunda istenilmeyen bir cevap verildiğinde tepki çekmemek mümkün olmuyor. Doktor, avukat, mühendis, mimar gibi belli başlı meslekleri olmayanların sanki işi yokmuş gibi davranılıyor. Çok yanlış bir hareket ama. Kişi kendi istediği mesleği, kendi seveceği, kendini iyi hissedeceği işi yapmalı. Kendisine dayatılan işi değil. Örneğin arkadaşım gastronomi okumayı çok istiyordu. Annesi gastronomi okumasının boş olacağını ileride bunun eğitimini alabileceğini başka bir meslek grubuna yönelmesi gerektiğini söyleyerek başka bir mesleğe yönlendirdi onu. Bu yanlış bir hareket bence. Arkadaşım şuan annesinin istediği bölümü okuyor ama aklı hala gastronomide. Siz siz olun çocuklarınıza böyle dayatmalar yapmayın.

Aileden çevrenen destek alırsın ama önemli olan kendi kararın

Bir mesleği icra eden kaliteli bir kişinin görülmesi halinde tabi ki bu mesleği yapma hissi bizde doğurur. Bu çevrenin direk olarak etkisidir. Ebeveynler de çocuğa olumlu veya olumsuz telkinde bulunmaları çevresel faktörler arasındadır. Babasına ozendigi için baba mesleğini yapanlar ve baskı yüzünden baba mesleğini yapanlar da vardır. Bunların dışında tamamen özgür irade ile de meslek ne kadar baskı olursa olsun tercih edilebilir.