Miçotakis: Türkiye'yle Diyalog Yolları Asla Kapatılmamalı

Kıbrıs’ı resmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı, Yunanistan’ın Türkiye ile ilişkileri hususunda iyi niyetli diplomatik kuralların dışında ortaya çıkan söylemlerin karşısında olduğunu belirterek; kararlılık ve soğukkanlılığın devam edeceğini, Türkiye ile diyalog yollarının asla kapatılmaması gerektiğini ifade etti.

">

Miçotakis, kendi yaklaşımlarının doğruluğuna inandığını belirtirken, en sıkıntılı süreçlerde dahi iki ülke arasındaki diyalog yollarının açık tutulması ile suların durulacağını düşündüğü ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı’nın geçtiğimiz günlerde ülkesinin devlet televizyonu olan ERT’de yaptığı özel mülakatta kendisine, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Benim için artık Miçotakis diye birisi yok” ifadelerinden bahsedilmesinin ardından Miçotakis konuşmasında şu sözlere yer vermişti: “Sayın Erdoğan ile tabii ki görüşeceğız ve görüşmeliyiz de.”

ERDOĞAN: YUNANİSTAN BUNDAN SONRA BAŞININ ÇARESİNE BAKSIN

Cuma namazının ardından basına açıklamalarda bulunan Erdoğan, Yunanistan ile alakalı olarak süreç hakkında tepkisini ortaya koyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında “Karşımda dürüst siyasetçi olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi söyledim” ifadelerine yer vererek, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarına son verdiğini ve Yunanistan ile bu sene yapılacak olan toplantının da yapılmayacağını ekledi. Erdoğan’ın ayrıca, “Bundan daha açık rest olamaz. Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın” sözleri dikkat çekti.

YUNAN BASINI: ERDOĞAN’IN TUTUMUNU DEĞİŞTİRMEYE NİYETİ YOK

Erdoğan’ın sözleri Yunan medyasında, Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik tutumunu değiştirmeye niyeti olmadığı şeklinde yankı buldu.

Yunan basınında yapılan yorumlar, Erdoğan tarafından yapılan son açıklamaların iki ülke arasındaki ilişkilerin yoluna girmesi konusunda iyimser yaklaşıma sahip çevreler üzerinde hayal kırıklığı yarattığı yönünde oldu.

Yunan yetkililerinin Erdoğan’ın son açıklamalarına ilişkin henüz herhangi bir yorumda bulunmadığı biliniyor.

Ya bunlarda yapıyor yapıyor sonra Türkiye’den sert tepki alınca yaa biz öyle bir şey yapmadık biz bişi demedik moduna giriyorlar. Off çocuk gibiler ya. Bizden ırak Allah’a yakın olsunlar da naparlarsa yapsınlar artık ya. Bir dertleri biziz bunlarında.

Ben ise tam tersini düşünüyorum. Yunanistan haddinden, hakkından fazlasını istiyor. Küçücük adaları bahane ederek Ege’nin tamamını kapatmak, kıyısı olmamasına rağmen ise Doğu Akdeniz’de pay istiyor. Böyle bir haydut ülkeyle diyalog yapmak, masaya oturmak meşru haklarımızı pazarlığa açmak demektir. Böyle bir ülkeyle uzlaşılmaz. Elini verir, kolunu kaptırırsın.

Ülkeler kendini geliştirmekle ve diri kalmakla sorumludur. Yunanistan, Türkiye’ye böylesi yaklaşımı strateji temelli bir yaklaşım olabilir. Yunanistan’ın aynı zamanda girdiği ortama ayak uydurmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. Böylesi bir yaklaşım güvensizlik yaratmaktadır. Başkan Erdoğan’ın bu durumu görmüş olabileceği düşünülebilir.
Yunanistan Başkanının Diyalogları kesmeyelim sözü söz başka iş başka lafzına eş değer olabilir.

Miçotakis bunu sağda solda artist artist konuşmadan önce düşünecekti. Birilerinin gazına gelmeden önce düşünecekti. Hem komşum diyeceksin hem de adaları silahlandıracaksın öyle mi? Bu konuda hükümeti sonuna kadar destekliyorum ve taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Komşuyuz ve ne zaman birbirimize ihtiyacımız olacağını kimse bilemez. İlişkilerin normal seyrinde kalması doğal. Ancak Yunanistan bazen sert yorumlar yapıyor. Yaptığı sert yorumlara sert karşılık gelince geri adım atıyor.