Mide botoksu nedir? Mide botoksu kimlere uygulanır?

Mide botoksu nedir?

Mide botoksu, midenin bazı kısımlarına botoks enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir işlem olup, obezitenin yanı sıra sağlık sorunları bulunan kişiler için kilo kaybı sağlama yolları arasında yer almaktadır. Bu yöntem ile mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süresinin geciktirilmesi sağlanarak hastada iştah kaybı yaşanması hedeflenir.

">

Mide botoksu kimlere yapılır?

Kilo vermeyi hedefleyen her kişiye mide botoksu uygulanabilmektedir. Mide botoksu işlemi, bir ameliyat değildir ancak hasta seçimi de önem arz etmektedir. Mide botoksu işlemi uygulanacak hastanın vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması halinde ve bunun yanı sıra, ameliyat ile başarılı sonuç alınabilecek hastalarda mide botoksunun pek de fayda sağlamayacağının altını çizmek gerekir. Mide botoksu, mide ameliyatından şu noktada ayrılır; fazla kiloya sahip ancak ameliyat edilmeyi gerektirece kadar obez olmayan ama kilo vermek isteyen kişiler ideal hasta grubunu oluşturmaktadır. Mide sorunları olan hastalarda ise öncelikle hastalıkların tedavisi gerçekleştirilmeli ve sonrasında mide botoksu uygulanmalıdır.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamileler ve emzirenler
 • Botoksa alerjisi olanlar
 • Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlar
 • İleri derecede atopik ve alerjik durumu olanlar
 • Mide kanseri gibi ciddi hastalığı bulunanlar
 • Myestania Graves gibi kas sinir hastalığına sahip olanlar
 • ">

  Mide botoksunun yan etkileri var mı?

  Botoks işlemi, esasen ciltteki kırışıkları azaltmak amacıyla yaygın şekilde uygulanmaktadıd ve tehlikeli sayılabilecek bir yan etkisi olduğu da bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan, bildirilen ciddi bir yan etkiden söz edilmemektedir. Kas hastalığı bulunanlar ve botoksa alerjisi olanlar için mide botoksu işleminin uygulanması uygun değildir.

  Mide botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekir mi?

  Mide botoksunun bir amelyat olmadığını belirtmek gerekir. Tamamıyla endoskopi yolu ile, ağızdan girilerek yapılan bir işlem olan mide botoksunda herhangi bir kesi yapılmamaktadır. Mide botoksu uygulaması yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi gözetiminde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlemin ardından genellikle 1-2 saatlik müşahede sonrası hastalar evlerine dönebilmektedir.

  Mide botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?

  Mide botoksu işlemindd kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay arasında vücuttan tamamen atıldığı ifade edilmektedir. Bu sebeple mide botoksu için vücutta kalıcı bir hasara sebep olduğu ifadesi yanlıştır.

  Mide botoksu uygulamasından beklenti nedir?

  Mide botoksu işlemi gerçekleştirilen kişilerin toplam ağırlığının ortalama %10-15 kadarını 4-6 aylık bir süreçte kaybetmesi beklenir. Kaybedilen kilo miktarı; hastanın yaşına, metabolizma hızına ve yapılan egzersiz sıklığı gibi faktörlere baģlı olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

  Mide botoksu sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  Mide botoksu uygulamasının ardından fastfood tarzı beslenme şeklinden uzak durulmalı, asitli içecekler ve hazır gıdalar tüketilmemelidir. Mide botoksu işlemi yapılan hastalar bu yöntem sayesinde çok daha geç acıkmakta, daha küçük porsiyonlarla doymakta ve daha erken tokluk hissine ulaşmaktadır.

  ">