Mimarlığın çalışma şartları nelerdir? Mimar maaşı ortalama ne kadardır?

Mimarlığın çalışma şartları nelerdir? Mimar maaşı ortalama ne kadardır?

Özel sektörde belirli bir kurum veya şirkete bağlı kalmadan serbest çalışan mimarların bürolarında tasarımcı veya uygulamacı olarak çalışabilirler . Devlette çalışan mimarlar ortalama 5.500 tl maaş almaktadırlar . Genel olarak mesleğe yeni başlamış bir mimar meslekte deneyimi olan başka bir mimardan daha az ücret alacaktır .

mimar maaşı 5-6 milyar arasıdır.mimarlar büroalarda görev yapar.bina yapımının sırasında tozlu ortam ve gürültü olabilir.

Mimarlık özel bir sektörde çalışan kişidir ve sıkı güzel bir işi vardır çok aşırı dercede çok güzel para kazanan kişilerdir.

Mimarlar genellikle rahat ofislerde çalışırlar, günlerinin çoğunu yapılar tasarlamak, planlar geliştirmek ve müşterilerle buluşmakla geçirirler. İnşaatın ilerleyişini gözden geçirmek için genellikle şantiyeye giderler. Mimarlar haftada 40 saat çalışırlar, son teslim tarihlerini karşılamak için genellikle fazladan saatler ve hafta sonları çalışırlar.
Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), bir mimarın ortalama maaşının yılda 76.100 dolar, 2015 yılında saatte 36.59 dolar olduğunu tespit etti. Bununla birlikte, çok çeşitli mimar maaşları var. Mimarların ilk% 10’u, yılda ortalama 125.520 dolar, saatte 60.34 dolar maaş alıyor.

Mimarlığın çalışma şartları projeye ofiste başlayıp çizimini yapıp daha sonra şantiyede devam ettiğin iş koludur. Ortalama ülkemiz şartlarında genel olarak 3 ila 6 bin tl arası maaşları vardır tabi ücret çalıştığın kurum yer firma şirket bunlara göre değişkenlik gösterebilir.

Mimarlar hemen hemen her sektörde iş bulabilirler. İç mimarlar iç dekorasyon ile ilgilenir. Dış mimar ise doğadan hayvanlardan esinlenerek değişik tasarımlar yapar. Ortalama maaş altı bin ile 8 bin tl arasındadır.