Mini Golf nedir?

Mini Golf nedir?

Normal golften farkı nedir ve oyun şartları nelerdir?

Normal bir golf sahasında 18 tane delik bulunur. Normal golfe alternatif olarak ortaya çıkan mini golf bireyseldir ve oynanabilmesi için özel bir saha gereklidir. Topu deliğe en az vuruşta sokan kazanır.

Golf özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da oldukça sık yapılan sporlar arasında bulunmaktadır ülkemizde golf sahası oldukça az bulunmaktadır Golf sahasının normal boyutlarda olanları genellikle büyük bir Çayır üzerine yaygınlaştırılır ve üzerinde Toplamda 18 tane topun girmesi için hazırlanmış delik bulunmaktadır fakat minigolf olarak bilinen Golf genellikle bireysel olarak oynanan ve tek bir tane deyim bulunduğu Golf alanı için verilmiştir Burada tek bir düzlem üzerinde bir çizgi üzerinde topun gidişini sağlayarak İlerideki deliye topun sokulması söz konusudur yani Topu en az atışla karşıdaki varolan deliğin içerisinde yerleştiren kişi oyunu en hızlı ve kazanan kişi olarak sayılmaktadır.

Mini Golf
Mini golf kısıtlı da olsa evde ve ofiste de oynanabilir. Mini set alan herkes evinde veya ofisinde küçük alıştırmalar yapabilir ve böylece hem stres atabilir hem de zinde kalabilir. Bunun için gereken bir golf sopası ve topu ile ofis için imal edilen golf çukuruna sahip olmak. Nasıl oynanır: 9 delikli engelli platformlarda her oyun başlangıç noktası olan numaralı alandan başlar. Her oyun için 7 vuruş hakkı vardır. Topun oyun alanının dışına çıkması halinde tekrar başlangıç noktasından başlanır. Parkur tamamlandığında en az vuruş ile parkurları tamamlayan oyunu kazanır.

Mini golf bireysel oynanır topu deliye sokmak için en az vuran kişi kazanır.

Zengin yalnızlığın simgesidir

Mini golf, genelikle tekli oynanır. Kişininin topu deliğe koyması yada yakınlaştırmasıdır.

Mini golf oyunu, yaklaşık elli yıldır oynatılmakta olan bir oyun olarak bilinmektedir. Mini golf kişisel yani bireysel, tek başına oynanılabilen bir oyun olmakla beraber aslında en az iki kişi ile oynanması daha iyi olmaktadır. Çünkü rekabet ve kim kazanacak heyecanı o şekilde yaşanacak ve oyun daha zevkli hale gelecektir. Oyun için oyuncu sayısı kişinin isteğine göre arttırılabilmektedir.

Mini golf, küçük parkurlardan oluşmaktadır ve de 18 adet deliği bulunmaktadır. Oyunun amacı ise tek seferde topu deliğe sokmaya çalışmaktır. Her yarışmanın, parkurda bulunan her delik için beş adet atış hakkı bulunmaktadır. Son olarak ise, en az vuruş yaparak topu deliğe sokan kişi oyunu kazanmış olur.

">

Mini Golf normal Golfdan daha küçük bir arazini kaplayan ve daha kısa şekilde oynanılan bir oyundur. Normal Golf çok büyük bir arazini kaplıyor, salınması zor olduğu halde, mini golf hatta küçük arazilerde de kurula biliyor. Mini golfun yalnızca 16-18 arası deliği bulunduğu halde normal golfda bu daha çok ola biliyor.

Golften farklı olarak adacıklar şeklinde oluşturulmuş platformlar üzerinde değişik engel, tünel, rampa gibi zorlaştırıcı yapılarla oynanan bir golf türüdür.

mini golf insanların bekleme alanlarında canları sıkılmasını önlemek için kurulan ufak ebatlarda golf oynudur genellikle havaalanlarında business yolcular için bekleme alanlarında bulunur.

Mini golf bekleme alanlarında insanların canlarının sıkılmama amacıyla yapılan golfün küçüğüdür.Farklı bölümleri vardır ve golfteki gibi bir sopa yardımızla topu deliğe en az vuruşta sokmaya çalışılır.

Çimenlerle kaplı geniş bir alanda özel bir top ile oynana golfta amaç, topu ilerleterek belli olan deliğe sokmaktır. Deliğe topu sokmak için en az sayıda vuruş yapılması sağlanmalıdır. Bir golf sahasında 9 veya 18 adet delik bulunmakta olup her deliğin farklı bir özelliği ve görünüşü vardır. Golf sporunda rakipler birbirlerinin oyununa müdahale etmemekte ve oyunun nasıl tamamlanacağı tamamen kişinin inisiyatifinde olmaktadır

Varoluşundan bu yana sadece entelektüel insanlar tarafından oynanan golfün, ofis boyutudur. Normal golfde çimleri sulamak gerektiği için böyleyiz bir alternatifleri geliştirilmiştir.