Moderatör Uyarıları - Arama Sonuçları - Ücretlendirme [27.03.2020]

Merhaba arkadaşlar,

• Yönetim ekibi olarak daha şeffaf olmak adına, aldığınız uyarıları, yaptığınız hataları profilinizde görebileceğiniz şekilde ayarladık.
  • Bu bölümü sadece siz ve yönetim ekibi görebilecek.
    Kullandığınız kopyalar, geçiştirici cevaplar ve yanlış cevapları burada ayrıntılı olarak görebileceksiniz.

• Arama ile ilgili düzenleme yaptım. Artık tek karakter dahil arayabileceksiniz. Düzgün çalışıp çalışmadığını söylerseniz, gerekli düzenlemeyi yapabilirim.
  • Ücretlendirme ile ilgili bir hususta düzenleme yapmak zorunda kaldım.
  • Kendini zeki zanneden bazı arkadaşlar, kimsenin cevaplamayacağı sorular sorup, bu sorulara botlar sayesinde görüntülenme elde etmeye çalıştı.
    Gelen bağlantılar yurt dışı kaynaklı. :slight_smile:

Bu yüzden, görüntülenmelerde en az 2 cevabı olan sorular için ücret kazanacaksınız. An itibariyle ücretlendirmeyi eskiye nazaran %20'yi arttırdım. Biz iyi niyet gösterip, daha fazla kazanmanızın yollarını ararken bazı arkadaşlar bunu suistimal etmeye çalışıyor ne yazık ki.

Bazı arkadaşlar ücretlendirmenin nasıl olduğunu soruyorlardı, bu vesileyle buradan örnekler vererek anlatmak istiyorum.

Bizim belirlediğimiz değer örnek olarak 10 kuruş olsun.

İlk Örnek : Eğer soruda 75 harf üstü 2 cevap ve 1 soru varsa toplamda 3 yazı olarak değerlendirilir.
    Her görüntülenmede 10 kuruş / 3 = 3.33 birim.

• Soruyu soran : 16.65 kuruş
  • Cevap veren : 3.33 kuruş
  • En iyi cevap veren : 13.32 kuruş
  • Platinum Üye : 6.66 kuruş
  • Hem en iyi cevap hem de platinum üye : 16.65 kuruş kazanır.
  • Eğer, bu soruyu arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşırsanız ve gösterim elde ederseniz kazancınız da o kadar artar.
    Bu örnekte, kimsenin cevap vermediği ama insanların merak ettiği soruya cevap verdiğiniz için, az cevapta olsa yüksek kazanç elde ettiniz.

İkinci Örnek : Eğer soruda 75 harf üstü 19 cevap ve 1 soru varsa toplamda 20 yazı olarak değerlendirilir.
    Her görüntülenmede 10 kuruş / 20 = 0.50 birim.

• Soruyu soran : 2.5 kuruş
  • Cevap veren : 0.5 kuruş
  • En iyi cevap veren : 2 kuruş
  • Platinum Üye : 1 kuruş
  • Hem en iyi cevap hem de platinum üye : 2.5 kuruş kazanır.
  • Eğer, bu soruyu arkadaşlarınızla veya sosyal medyada paylaşırsanız ve gösterim elde ederseniz kazancınız da o kadar artar.
    Bu örnekte, herkesin bilgi/fikir sahibi olduğu bir soruya sizde cevap verdiniz. Cevap oranı yüksek olduğu için görüntülenme başına az kazanırsınız ama paylaşım yapmasanız bile bu soruya rağbet olduğundan sorunun görüntülenmesinden yine kazanç elde edeceksiniz.

Eğer soruya ilk sıralarda cevap verirseniz, diğer kişiler cevap yazana kadarki olan sürede yine her görüntülenmeden yüksek kazanç elde edeceksiniz. Sadece bu kazanç, insanlar cevap yazdıkça düşecek. Yani ilk cevap yazanlardan olmak yine önemli.

Bu sistemde yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız :

• Statü yükselmelisiniz. En azından Platinum Üye olmalısınız.
  • İlk cevap verenlerden olmalısınız.
  • Kimsenin cevap vermediği sorulara yoğunlaşmalısınız.
  • Sosyal medyada ve arkadaşlarınızla soruyu paylaşmalısınız
  • Fırsat buldukça soru sormalısınız.
  • Kaliteli soru sorup, kaliteli cevap yazmalısınız.
  • En iyi cevap seçilebilmek için yazı editörünü kullanıp, en az 500 harflik cevap yazmalısınız.
  • İstek ve önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz arkadaşlar.
    İyi günler, bol kazançlar dilerim.

Hocam ben hala anlamadim.Sorduğumuz soru az cevap alirsa mı daha çok kazanacağız?

Hocam cevaplarımız en iyi cevap seçildiğin de de bildirim gelecek mi?

Sorduğunuz soru çok cevap alırsa, görüntülenmesi fazla olacaktır demektir hocam. Eğer sosyal medyada paylaşırsanız ilgi görür ve çok kazanabilirsiniz.

Eğer sorduğunuz soru az cevap alır ve hiç görüntülenmezse bu seferde kazanamazsınız.

Yani o dengeyi siz kuracaksınız. Biraz çevre, biraz şans. Kaliteli soru olduktan sonra azda cevap gelse çokta cevap gelse siz yine para kazanırsınız hocam.

Bu verilen değerler ortalama kaç görüntüleme üzerinden peki?

Anladim çok cömertsiniz.Fark ettiniz mi bilmiyorum ama yeni güncelleme siteyi çok daha aktif bir hala getirdi.Bu da doğru yoldasinız demek oluyor.Tebrik ediyorum hocam sizi.Başarılarınız devami inşallah​:kissing_heart::kissing_heart:

Hocam baya aktifsiniz bu aralar bol kazançlar :slight_smile:

evet.Aklıma güzel sorular geldikçe paylaşmaya çalışıyorum.Bu yüzden de cevap yazmaya uğraşıyordum​:grin::grin:

Kısa cevaplar size yaradı :joy: yarışmaya katılıyor musunuz?

Hayır ya referans yarışmasına katilmicam çok uğraş gerekiyor.Yani bilmiyorum ödül çok güzel ama kazanmak zor.o yüzden 20 lirayla yetinicem.Sen katılacak mısın?

Yorum soruları görüntülemeden bir kazanç sağlamamakta değil mi?

@Alshain hocam benim profile bi baksanız sizi de sık boğaz etmek istemem ama profil fotoğrafımın çevresi yeşil olsun isterim :slight_smile:

Çevremde pek katılacak yok. Yani oldular. Maks 4,2tl kazanıp bıraktı :joy: kendimi yorduğuma değmez. Katılanlara bol şans ne diyim :joy:

Açıklamada yer alan maddeler arasında iki hususu doğru bulmadım yalnızca.

Soru sormak ile uğraş vererek cevap yazmak arasında emek açısından dağlar kadar fark var ancak soruyu soran ile Platinum üye olup bir de “En İyi Cevap” seçilecek kadar emek verene eşit kazanç sunuluyor. Kaldı ki o kadar emek vererek 4 cevap sayısına ulaşıp soru sormaya hak kazanan ile bir cümlelik cevaplarla ya da emeksizce cevap sayısını artırarak soru sormaya hak kazananlar arasında haksızlık oluşuyor. Bu durumda da ard arda soru sorma hakkını kolay yoldan elde edenler haliyle açık ara farkla daha çok kazanıyor. En iyi cevap için emek verenlerle eşit kısacası. 24 saat içerisinde 4 cevaba 1 soru yerine; 24 saatte en fazla 5 soru sorabilme hakkı vermeniz daha adil olacaktır. Elbette sizin takdiriniz.

Son olarak, en iyi cevap seçimi için 500 harf alt sınırı çok az gibi göründü. 1200 harf alt sınır olsa daha makul olabilirdi.

Kolay gelsin. Iyi akşamlar herkese.

Kesinlikle katılmıyorum size.Site yavaş yavaş aktiflik kazanmaya başladı.İşi zorlaştırmak yeni üyeleri siteden sogutabilir.Ayrıca en iyi secilcem diye uzun uzun yzmak da herkesin istediği birşey değil.Ben 150-300 arasi yazarak doyurucu ve kaliteli cevaplar verdiğimi düşünüyorum.

Katılıyorum eşitleyelim derken bir kısım yoruluyor bir kısım ise kısa ve öz cevap vererek olayları bitiriyor ve soru hakkı kazanıyor. Ayrıca farkında mısınız bilmem ama artık bilgi soruları sorulmuyor fazla. Hep gündem olan şeyler ve işte ilişkide ne yapılmalı ya da ağırlıkla yorum soruları falan işte. Neyse bazılarımız beğenebilir, iyi akşamlar.

Emek vermeden para kazanmak isteyenlere ya da uyanıklık yaparak suistimale meyledenlere yönelik haksızlık unsuru doğuran durumlar olursa site zaten itibarını kaybeder. Sor Hadi aslında kalitesiyle, vizyonuyla ön plana çıkan oldukça güzel bir site. Bu durumda site kendi temelini ve itibarını koruyabilirse ayakta alkışlanır. Ki bence bu konuda gayet de başarılı pek çok hususta. Ne var ki, yanlışlığa mahal vermemek adına da bizlerin görüşleri alınıyor. Doğrusu da bu zaten. Ben de bir üye olarak, emek veren ile emek vermeyen arasında haksızlık olmasını istemiyorum. Bunu belirtmek tabii hakkımdır -bizlere görüşümüz sorulduğu için-.
    Siz katılmayabilirsiniz, hatta 150-200 harc ile “doyurucu” cevap verdiğinizi de düşünebilirsiniz ancak “ziyaretçileri tam olarak tatmin eden cevap nedir, bir soruda aradıkları cevap nasıldır, detaylı cevapların siteye katkısı ne boyuttadır” bu soruların cevabı üzerine de bir düşünün derim.

Sorulara değer katan, o sorulara verilen -varsa- kaliteli cevaplardır. O kadar emek verip hem Platinum olmak hem de ksliteli içerikler paylaşmak emek ister. Bu durumda soru sormak mı daha değerlidir, emek vermek mi? Ve o soruyu sorabilmek için vakit harcayan mı haklıdır yoksa kolay yollardan soru hakkı doğruran mı?..

Düşünün ve ister kendinize saklayın ister açıklayın. Ancak eli vicdana koyarak da düşünün.

İyi akşamlar diliyorum.

Yani gerçekten tebrik etmek istiyorum. Mükemmel bir düzenleme yapmışsınız. Bu tüm üyelerimiz için çok iyi düşünülmüş bir uygulama olmuş. En azından herkes bir parça da olsa birşeyler kazanacak ve gerçek manada sorulan soruların da, bu sorulara verilen cevapların da kalitesi misliyli artacaktır. Ve tabi hem hepimiz bilgi seviyemizi yükseltirken, ortam daha da zevkli hale gelecektir. Ayrıca bütün bu güzel gelişmelerin yanında bir de sor hadi sitesinin üye sayısı ve tanınmışlığı da artacaktır. Bu aldığınız yeni kararlar için sizi can-ı gönülden tebrik ederim. Ellerinize ve yüreğinize sağlık diyorum. İyi ki varsınız…

Bu konuda bende size katılıyorum. Soruların iki cevaptan sonra para kazandırıyor olmasınıda ben doğru bulmadım. Şimdi baktım ve gördüm ki sorularımın %80 i bir cevap, iki cevap yada hiç cevap verilmemiş. Şimdi bunların çoğundan para kazanamıyor demektir. O zaman soru sormanında pek bir mantığı kalmıyor. Sorular çoğaldıkça insan hangisine cevap vereceğini şaşırıyor. Sonuçta emek vererek yazıyorsunuz ve belli bir zaman sonra yoruluyor, sıkılıyorsunuz. Hatta bir soyuya cevap vermek için 40 dk harcıyorum. Hata var mı diye dönüp dönüp bakıyorum. Adaletli olmak her zaman iyidir. Bende adaletli olmalarından yanayım ama bu şekilde değil.

Onlara anlaşamadıklarını alıştıra alıştıra ve boşanırsak daha mutlu ve huzurlu olacaklarını söyleyerek onları bi nebzede olsa rahatlatırız.