Monarşi nedir? Günümüzde hangi ülkeler monarşi ile yönetilmektedir?

Monarşi nedir? Günümüzde hangi ülkeler monarşi ile yönetilmektedir?

Monarşi en kısa tabirle babandan oğula geçen yönetim şekli diyebiliriz tabi evlat yoksa aile bireylerinden hakkı olana verilir.
eski hükümdarlığımız olan osmanlı da bu şekilde yönetirlirdi.
monarşi her ne kadar günümüz politikasına zıt olsa da (bence) bu şekilde yönetilip barış içinde yaşayan ülkelerde bulunmaktadır örnek : ispyanya arabistan birleşik krallık danimarka vb…

monarşi tek yönetim anlayışıdır. yani sadece bir kişi yönetecek koskoca ülkeyi. ne muhalefet olacak ne de başka birşey. iyiki demokratik bir sisteme geçmişiz çok saçma bir şeymiş monarşi.

Tek adam sistemidir, monarşide saltanat bir aileye aittir. Halk yönetime katılamaz, dolayısıyla da demokrasi işlemez.

Monarşi bir kişinin yönettiği bir dev­let düzenidir.Monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır.Yönetim aynı hanedan içinden çıkan kişiler tarafından yapılmaktadır.Yönetim babadan oğula geçer.Parlementer monarşi ve mutlak monarşi olarak ikiye ayrılır

Monarşi tek bir devlet adamının ülkeyi yönetme biçimidir. Otorite devleti yöneten devlet adamının elinde olur. Sözünden asla çıkılamaz. Günümüzde çok kullanılmayan bir yönetim biçimi olsa da kullanan ülkeler vardır. Bu ülkeler Japonya,İspanya,Katar,İsveç,Andorra

monarşi öncelikle krallık sistemidir şu ülkeler monarşi ile yönetilmektedir : svaziland ispanya ve bir kaç ada ülkesi monarşi ile yönetilmektedir.

Manarşi ülke yönetiminin tek kişi tarafından yönetilme biçimidir.Günümüzde İspanya,İsveç gibi ülkelerde monarşik yönetim görülmektedir.

Monarşi tek kişilik yönetim şeklidir günümüzde demokrasi adı altında çoğu ülkemizde görülmektedir bir nevi diktatörlük sistemi

Monarşi nedir?

Monarşi bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde sadece bir kişi ülkeyi yönetir. Bir nevi diktatörlük vardır. Günümüzde monarşi ile yönetilen huzurlu ve gelişmiş ülkeler de bulunmaktadır.

Monarşi ile yönetilen ülkeler sıralaması

1.Avustralya

2.Bahamalar

3.Bahreyn

4.Belçika

5.Belize

6.Bhutan

7.Birleşik Arap Emirlikleri

8.Brunei

9.Büyük Britanya

10.Danimarka

11.Fas