Mons Lactarius Savaşı nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Mons Lactarius Savaşı nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir?

4 Beğeni

Mons Lactarius Savaşı tahmini olarak 552 yılı sonlarında başlayan Ekim ayında başlayan savaş 2 gün sonra sona erdi. 535 yılından beri süregelen Gotlar Savaşı’nın son büyük muhaberesiydi.
“Monti Lattari” adı verilen Vezüv Dağı civarında bugünkü Compania, İtalya’da gerçekleşti. Doğu Roma İmparatorluğu generali Narses; İmparator I. Justinianus adına savaşa girdi. Ostrogotlar Krallığı’nın son kralı Teya ise diğer taraftı. Bu savaşta Ostrogotlar yenildi.

Savaşın Nedenleri
Muhabereden yaklaşık 2-3 ay önce Tagiane Muhaberesinde Busta Gallorum Savaşı’nda Kral Totila öldürülmüştür. Bu hezimetten sonra Totila’nın komutanlarından olan Teya Campania bölgesine doğru kaçtı. Bu süreçte kral ilan edildi. Savaş öncesinde Franklar ile müttefik kurulamadı. Ardından Roma Narses tarafından işgal edildi. Merhum Kral Totila’ya ait olan Napoli Körfezi’nin kuzey bölgesindeki Cumea’da yer alan hazineyi Bizans ordusu ele geçirmek istedi.

Hazinenin ele geçmesini istemeyen Ostrogotlar da harekete geçti. Napoli’nin güneyindeki Vezüv Dağı eteklerindeki eski Pompei civarındaki Nuceria Atterna mevkiinde yer alan Süt Dağı anlamına gelen Mons Lactarius bölgesinde Bizans ordusunun önünü keserek saha muhaberesi yapıldı. Özellikle sayıca üstün olmalarına karşın Bizans orduları dar boğazda yer alması nedeniyle ilk zamanlar başarılı olamadı. Ancak ilk günün sonunda Kral Teya hayatını kaybetti. Bir gün daha mücadele ettikten sonra aralarında anlaşmaya varıldı.

Sonuçları
535 yılından beri süregelen Gotlar Savaşı’nın son muhaberesi ile savaş sona ermiş oldu. Ostrogot savaşçıları İtalya’yı terk etti. İtalya’da tek meşru hükümet olarak Bizans kaldı. Ostrogotlar Krallığı sona erdi.
@Alshain

7 Beğeni

Bu konu son yanıttan 2 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.