Motivasyon yolları nelerdir?

Özellikle yapmak istemediğiniz ama yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeylerde Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Yapmam gereken şeyi neden yapmam gerektiğini hatırlatırım kendime, ayrıca yapmazsam sonuçlarının ne olacağını düşünür, bu şekilde motive olurum

Hayatımızda bir çok şeyi istemeyerek yapıyoruz zaten. Mesela bir kadın her sabah kalkıp aynı rutini tekrar etmek istemez. Ya da bir adam hergün işe gitmek istemez ama sorumluluklarımız bizi buna itiyor. Bu yüzden motive olmanın tek yolu yapmak zorunda olduğunuz şeyleri üst üste yığarsak daha fazla zorlanacağımızı düşünmek, hiç yapmazsak sonuçlarını düşünmek, bir de sağlıklı bir yaşam biçimi tercih etmek çünkü zihinsel ve bedensel yorgunluk da isteksizlik yaratır. Doğru biçimde beslenmek ve zinde uyanmak bunun için hergün mutlaka hareket etmek de bizi daha enerjik yapar. Enerji veren besinlerden de özellikle faydalanmak gerekir. Örneğin doymamış yağ asitlerince ve antioksidan içeren besinler enerji verirler.

Mesela olmasını istediğim şeyi başardığımı düşünüyorum ve bu beni ciddi motive ediyor.

Bir de çok sevdiğim bir söz var yazayım buraya da.

“Başarı en büyük intikamdır. Sizi sevmeyen herkesi üzer”

Bu söz de benim motivasyon kaynağımdır.

Bu tarz şeylerde bitince ne kadar mutlu olacağımı rahatlayacağımı hayal ederek genelde kendimi motive ederim. Yoksa mecburen yapılan şeyler insana mutluluktan çok sıkıntı veriyor.

Olumsuz şeylerden güç almaya çalışarak. İçinde bulunduğum durum pek çoklarından daha iyi ise buna şükredip sevmeğim bir konu da olsa başarabileceğime inanarak.

Mesela doktor olmak istiyorsun, bunun için çok çalışman , eğer yeterince çalışamıyorsan sonuçlarını düşünüp kendini motive edebilirsiniz.

Motivasyonu insanın içinde aramasının birçok yolu var. Ben kitaplardan da yararlanmak istedim ve ‘ferrarisini satan bilge’ isimli bir kitap okudum. Bu kitap insanın yaptığı hataları insanın fikirleriyle insanın yüzüne bir vurma biçimi olarak kullanıyor. Fazla uzun bir kitap değil zaten eğer okumak isterseniz…

İnsanın en iyi kendini motive etme şekli ruhani sesini dinlemesidir. Aynı zamanda sevdiklerini düşünmesi ve motive edeceği olay sonucunda sevdiklerine neler olacağını düşünmesi kişiyi motive edebilir.

Şu ünlü bir hikaye vardır, adamın biri işe hep tembelleri alırmış, Bill Gates olabilir, hatırlamıyorum. Sebebini şöyle açıklıyor “onlar her işi çabuk ve kolay yoldan yapmayı bulurlar.” Çabuk yaparım. En büyük motivasyonum, bittiğinde kurtulacak olmamdır.

Motivasyon insandan insana değişen bir kavramdır. Kimisi müzikle kimisi sanatla kimisi sporla kimisi doğada gezerek kimisi kahve içerek kimisi bilgisayarda oyun oynayarak motive olabilir.

Motivasyon yapılması gereken şeye ulaşıldığı zaman elde edilen rahatlık ve mutluluk düşünülerek yapılabilir. Bunun yanı sıra bununda alakalı video, film vs. Gibi yapımlar izlenebilir. İnsanlar hayatlarında ki yaşanmış hikayeler okunup araştırılabilir.

Motivasyon olmak için iş dışinda güzel aktiveler yapmanız lazım sevdiğiniz işi severek yapmanız lazım her gün küfür ederek işe gidilmez kendinizi iyi tanimaniZ ve yaptığınız işi sevmeniz gerekir.Dışarıdan gelen olumsuz yorumlara kulağınızı tıkamalasınız ve hedefe doğru yürümelisiniz…

Yaşamımızda memnun olmadığımız şeylerin bir listesini çıkartıp bunları iyileştirme veya değiştirme yollarını arayabiliriz. Bazı etkenlerin motivasyonumuzu düşürdüğüne inanıyorsak; çevresel koşullarımızı yeniden düzenleyerek, planlamaya önem vererek, ertelemeye son vererek, hayatımızda düzensiz olan tüm etkenleri belirleyip moralimizi bozan ve motivasyonumuzu düşüren herşeyi çevremizden uzaklaştırarak motivasyonumuzu yeniden yükseltebiliriz.

Motive olacağım konu hakkında ünlü insanların motivasyon videolarını izlerim. Pes etmenin hayattaki yerini bir anda sıfırlayan etmen olduğunu öğrendim.Kalk ve tekrar dene!

Motivasyon için öncelikle bir duş alınmalı ya da el yüz güzelce yıkanmalıdır. Sonrasında beynimizi tüm kötü düşüncelerden ve negatif konulardan arındırmalıyız. Kendimizi sadece motive olmamız gereken konuya odaklamalıyız. Başka hiçbir şey düşünmemeliyiz. Bir sade kahve içmeliyiz ve kendimizi hep ben yapabilirim, başarabilirim, bu çok kolay gibi düşünce ve kelimelerle motive edip, konuya konsantremizi sağlamalıyız. İşte o zaman motivasyonumuz tam olmuştur.

Motivasyonunun iyi olması için ilk önce sevdiğin işi yapman gerekir. Çünkü sabah kalkar kalkmaz ona odaklanıyorsun ve işini severek yaparsan mutlu olursun mutlu olduğun zamanda motivasyonunu artar yani kısacası sevdiğin şeyleri yap.

Aklıma en sevmediğim dersler geldi. Ben sadece o dersi geçmem gerektiğini düşünüyorum ve motive oluyorum açıkçası. Çünkü düşünüyorum madem nefret ediyorum o dersten, neden ikinci kez alayım? Bir kere çalışırım sıkıcı da olsa diyip kendimi motive ederim. Bazen ev işi yapmak istemem mesela. Ama zorundayım, kendi kendime eğer o işleri şimdi yaparsam sonra dışarı çıkacağım zamana iş kalmaz diye düşünürüm. Ve sürekli onu ertelemem. Çünkü o zaman o iş yapılmazsa ben kendimi biliyorum, hep ertelenicek ve hep bir bahane üreteceğim. Bu şekilde. Kendini bilmek iyidir.

Kendimi motivasyon etme yolu spor yaparak ve video izleyerek kendimi motivasyon ediyorum

Genelde yapmam gereken ve yapmak istemediğim bir işim olduğunda kendimi motive etmek için uyguladığımız yöntemlerden biri kendim için sevebileceğim türden bir ödül koymaktır. Mesela o gün ders çalışmam gerekiyorsa akşam için sevdiğim filmi izlemeyi çalıştıktan sonra yapabilirim diyerek motivasyonumu arttırmaya çalışıyorum. Bu ve bunun gibi birkaç küçük yöntemlerle sevmediğiniz bir işi severek yapabilme yolları oluşturabiliriz.