Motoru arıza yapan uçak havada irtifa kaybeder mi?

Uçakların motoru havada durursa ne olur?

Uçaklarda iki tane motor bulunmaktadır. Bir motoru bozulsa dahi gideceği yere kadar tek motor ile gidebilir. Ya ikisi bozulsa yine uçağın kanatları olduğu için kuş misali süzülerek 150 kilometre gidebilir.

motorları duran uçak yüksekten kanat çırpmadan süzülen bir kuş gibi yüksekliğine bağlı olarak belirli bir mesafe uçabilir. örneğin 9 bin 756 metre yükseklikte uçan bir yolcu uçağı,tüm motorları dursa bile ortalama 150 kilometre motorsuz uçabilir…

Uçaklarda 2 adet motor vardır.Eğer ikiside bozulursa zaten havada olduğu için ve kanatları sayesinde belli mesafe uçabilir.

Uçaklarda 1 tane motor bulunmadığı için diğer motoru ile acil iniş yapabilir. Her iki motorun bozulması durumda havada belli süre ilerleyebilir.

1 motor arıza yapınca motor irtifa kaybetmez çünkü birden fazla motoru olduğu için havada bir süre kalabilme şansı var.

Yedek motor devreye girer oda sıkıntı çıkartırsa uçak düşer ve herkes ölür diye düşünüyorum

iniş yapabilecek kadar idare edebilir

Uçaklarda genel olarak 2 tane motor vardır. Bunlardan biri bozulduğu zaman diğeri devreye girmektedir. Daha sonra o da bozulduğunu var sayarsak gene uçağın kanatlarından dolayı 150 km kadar da uçabilir.

Bir uçağın motoru bulması halinde diğer motor devreye girer. Bu durumdan dolayı ise en yakın yere inme izni alırlar.

Uçağın havada motoru durursa enerjisi sürtünmeyle azalacağı için hız kaybetmeye başlar. Bir noktadan sonra havada tutunamayacağı için yavaş yavaş irtifa kaybetmeye başlar. Bu durumda pilotlar kontrollü şekilde alçalarak en yakın havaalanına acil iniş gerçekleştreceklerdir.