“Muhabbet etmeyi çok sevdiğin biriyle artık iki kelime bile edememek de gurbettir.” sözü neyi ifade etmektedir ?

“Muhabbet etmeyi çok sevdiğin biriyle artık iki kelime bile edememek de gurbettir.” sözü neyi ifade etmektedir ?

gurbet hasret kaldığın herşeydir aslında.dostunla muhabbete hasretsen bu da gurbettir.Özlemek de bir nevi gurbettir insana.

Gurbet olmak istediğin yerden veya kişiden uzakta olmak demektir. Bu söz ise sürekli konuştuğundan insandan uzak kalmak artık hiç konuşmamak demektir. Yani sevdiğinden ayrı kalmak gurbetliktir.

İkili ilişkilerin zamanla yıpranması anlamına gelir belkide zamanla kişi karşındakinin gerçek yüzünü gördüğü için bu durum meydana gelir

Teknolojinin artmasıyla insan ilişkileri azalmaya başlamıştır.Yakınanlar var bu durumdan.

Bir insan konuşmayı çok seviyor olsada sevdiginle yanyana olduğu halde konuşamamak onunla yani yanlız kalmak yanındayken bile özlemek

karşıdaki insana eskisi gibi yakın his etmiyor sun veya paylaşacak bisininz kalmadi

Kişilerin yaşamak telaşı ile birlikte birbirlerinden kopuşu ve çıkarları doğrultusunda vakitlerini paylaşamamayı ifade ediyor bence.

Cok sevdıgın bır kısıden tamamen uzaklasmıs ve yabancılasmıssı demek oluyor ve kotu bır durum.

neye dayanarak etmiyorsun birşey yapıp kendinden uzaklaştırmıştır

Yani o kişiyle yakın olsakta aslında çok uzağız demek istiyor bence. Araya giren perde sanki kilometrelerce uzak mesafedeymiş gibi hasret bırakıyor.

Kişiler gittikçe birbirinden soğumuşsa mesafenim bir önemi artık kalmamıştır. Uzakta yada yakında olmasının bir anlamı yoktur.

Artık o sevdiğin kişi sende yabancılaşmıştır.Eskisi gibi yakın ve huzurlu hissettiğin o insanla aranda mesafeler oluşmuştur.Bu yüzden insan eskiden doya doya güldüğü muhabbet edebildiği insanı arar ve çok özler.Ama bir kere mesafe girdiyse o eski dostluk ve huzur kalmaz.

Burada ‘‘Muhabbet ettiğinden’’ kasıt değer verdiğidir insandır.Bu insan sevgili,eş,dost yakın çevre olabilir.Günümüz dünyasında insanlar ikili ilişkilerde birçok farklı konudan anlaşamayabilir maalesef.Bu sebepler bazen iki taraf için bazen ise tek taraf için yıkıcı olabiliyor.Ve yıkımı yaşayan kişi o değer verdiği kişi ile eski günlerini arıyor.Bu sözde tamamen bunu yansıtıyor yani eskiye özlemi.

Gurbet neye söylenir uzakda kalana muhabbet edemdigin kisi uzak kaldigin kisidir o yuzden soylenmistir bence

Ayrılık ve üzüntüyü ifade eder. Bir o kadarda özlemi tabiki…